Sao Vicente město svatého Vincenta

Sao Vicente (ostrov Madeira - Portugalsko)
Sao Vicente (ostrov Madeira - Portugalsko)

Jedním z těch menších městeček na Madeiře je třeba Sao Vicente, které se nachází na severozápadním pobřeží a dříve sem vedla cesta „bohužel“ pouze skrze pěší stezku. Pokud si cestu vyzkoušíte,  je tu tak útulno, že na tu úmornou pouť určitě brzy zapomenete. Kromě toho, že je zde několik taveren a restaurací, kde se lze opravdu skvěle osvěžit, tu najdete i pár pěkných turistických atrakcí. V kostele Igreja Matriz si například lze prohlédnout stropní malbu, kde je zachycen patron města – svatý Vincent. Většina budov v Sao Vicente pochází z osmnáctého století, atmosféru dávných časů pak dokreslují třeba i tamní úzké uličky.

Sao Vicente (ostrov Madeira - Portugalsko)

Vůbec největší turistickou atrakcí ale není žádný kostelík nebo budova městské samosprávy, to bychom byli skuteční troškaři. Nedaleko města totiž najdete jeskyně svatého Vincenta (Grutas de San Vicente), které jsou přístupné veřejnosti teprve zhruba jednu celou generaci. Vstupné je osm eur, ale za tu prohlídku to určitě stojí.

Sao Vicente (ostrov Madeira - Portugalsko)

Prohlídku jeskyní započnete v místním etnografickém muzeu (zde se dozvíte mimo jiné něco o krojích a lidových zvycích Madeiry), z něhož se dostanete pomocí výtahu přímo na místo určení – a kilometrová procházka může pozvolna začít. Pro obdivovatele tuzemských jeskyní je určitě zajímavé, že tu nejsou tak úplně „naše“ klasické krápníky, jako spíš lávové kapky. Před čtyřmi sty tisíci lety tu totiž vybuchla sopka a jeskyně samotné vznikly důsledkem proudící lávy. Vulkanické tunely v kombinaci s průzračnými jezírky jsou bezesporu zajímavou podívanou, určitě sem vezměte i děti, kterým zdejší místo připomene nejednu pohádku (nápověda – peklo). Další zajímavostí tohoto kraje je třeba vyhlídka Encumeada, která se nachází ve zhruba kilometrové nadmořské výšce. Jde vlastně o takové rozcestí – je sice pravdou, že všechny cesty vedou do Říma, ale všechny turistické stezky na Madeiře vedou právě na horské sedlo Encumeada.

Booking.com