Středověký skanzen Santillana del Mar nejvíce proslavily Altamirské jeskyně

Santillana del Mar (Kantábrie - Španělsko)
Santillana del Mar (Kantábrie - Španělsko)

Pokud rádi poznáváte Evropu, a přemýšlíte, kam vyrazíte tentokrát, navštivte Španělsko, městečko Santillana. Velmi dobře zachovalá románská obec Santillana del Mar, která leží v Kantábrii asi 30 km od přístavu Santander, však mnohem více než architektonické památky proslavily Altamirské jeskyně.

Pohled do pravěku

A co je v Altamirských jeskyních zajímavého? Nástěnné pravěké malby zvířat a další cenné předměty dokládající umění paleotických lidí, pro které patří Altamirské jeskyně od roku 1985 mezi památky UNESCO. Samotná jeskyně je pro veřejnost uzavřena. Pro návštěvníky je přístupný pouze areál muzea s přesnými kopiemi všech pravěkých maleb.

Kde je Santillana del Mar

Santillana del Mar se nachází ve španělské Kantábrii, která je součástí Kastilie, nedaleko Biskajského zálivu necelých 30 km od přístavního města Santander. Santander je vyhledávané letovisko, a zároveň hlavní město autonomního celku Kantábrie. Přestože má Santillana del Mar ve svém názvu moře, přímo na pobřeží neleží. V obci žijí přibližně čtyři tisíce obyvatel.

 TIP   Více fotografií z tohoto starobylého městečka si můžete prohlédnout v příspěvku "Starobylé španělské město Santillana del Mar - fotogalerie z roku 2010".

Malá, ale atraktivní Santillana

Santillana je sice velmi malá, přesto každoročně přitahuje mnoho turistů nejen z evropského kontinentu. Půvabné středověké městečko v románském stylu se může pochlubit spoustou velmi dobře zachovalých historických staveb. Nejvíce navštěvovanou památkou je kolegiátní kostel z 12. století. O to, aby historický ráz města zůstal zachován, se postarala stavební uzávěra. A tak se na tomto místě plném cenných historických památek a barvených květin zastavil čas. Středověkou atmosféru dotvářejí řemeslníci, kteří zde rádi předvádějí své umění.

Kam dál ve Španělsku?

A když už navštívíte severní Španělsko, poznejte také města Vitoria a Estella. Vitoria je hlavním městem Baskicka a stejně jako Estella patří mezi důležité zastávky na Svatojakubské cestě. Pokud si chcete odpočinout na pláži, zkuste navštívit přímořské letovisko Noja.

Booking.com