Gaudího Casa Battló v Barceloně (video)
Velmi moderní stavba, kterou nemá na svědomí nikdo jiný než ten, kdo dodal Barceloně šťávu. Secesní stavba, v níž chtěl žít milionář Josep Battló, zaujme na první pohled svým zevnějškem. Když se totiž podíváte blíže, zjistíte, že balkonky mají tvar lebky a okna rozdělují stylizované holenní kosti. Magicky to působí zvláště v noci, i když musíme jedním dechem dodat, že takový pohled asi nebude zcela pro každého. Říká se tu také – možná trochu posměšně – Dům z kostí. UNESCO má ale názor jasný, už v roce 2005 přijalo tento dům na seznam světového kulturního dědictví.
Barevná mozaika vyvolává zajímavou hru světla a stínu
Co schod, to originalita, a to hned poté, co vejdete dovnitř. Chobotnice nebo hvězdice, ale i další zajímavé tvary. V sousedství jsou i domy jako Casa Amatller nebo Casa Mulleras, neméně zajímavé architektonické skvosty, takže můžete celé ulici poblíž stanice Passeig de Grácia věnovat i odpoledne. Na svědomí je ale nemá přímo Gaudí, nýbrž jiní architekti. Připravte se na to, že otevřeno je v Casa Battló celoročně, ale zaplatíte vstupné – stanovené poměrně vysoko, dospělí zaplatí skoro 24 eur a děti nad sedm let (protože ty mladší sem mohou zdarma) jen o tři eura méně. V interiéru je zajímavý krb, ale také dobový nábytek, bohatě zdobený a velmi originální.
Je to vlastně jedno velké muzeum, které se stavělo přes tři roky (1875 až 77). Později je odkoupil pan Battló, jenž chtěl Gaudího přimět, aby po zbourání domu vystavěl úplně nový – architekt si ale postavil svou a přesvědčil továrníka, že by mohla stačit klidně jen rekonstrukce, které se věnoval také poměrně dlouho. Barvy na fasádě přitom mají symbolizovat draka, kterého zabíjí svatý Jiří. Kosti mají jen ukázat, kolik toho vlastně sám drak napáchal, než jej světec konečně vyřídil. Když už budete ve Španělsku, nezapomeňte ani na nedalekou Valencii nebo El Escorial poblíž Madridu.
Marek Kos | 15.6.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
9,1°C
|
Předpověď počasí |