Madrid – nejzajímavější místa a památky

Palacio de Cibeles v Madridu (Španělsko)
Palacio de Cibeles v Madridu (Španělsko)

Hlavní a největší město Španělska, místo, kde žije více než tři miliony lidí, to je Madrid. Je to centrum kultury, historie, ale také turismu. Najdete zde jak krásné historické uličky, tak ulice, kde žije obchod a kultura. Ale jaká zajímavá místa určitě navštívit?

Plaza Mayor láká k návštěvě místních restaurací

Plaza Mayor je jedno z těch vzácnějších míst, které si doposud dochovalo původní účel, a tím jsou různé společenské akci, především trhy. Původně se zde konaly nejstarší madridské trhy Plaza de Arrabal. Náměstí během následujících let prošlo několika požáry, a tak jeho dnešní podoba pochází až z roku 1790, kdy se architekt Juan de Villanueva rozhodl náměstí kompletně uzavřít a vystavěl deset vstupních bran. Tou nejznámější branou je Arco de Cuchilleros, nesoucí název po stejnojmenné ulici.

Náměstí je obdélníkového tvaru, měřící sto dvacet metrů na délku a devadesát metrů na šířku, po obvodu obestavěné budovami s červenou fasádou a uprostřed se nachází socha Filipa III. Většina těchto krásných budov je obytná, v přízemích jsou ale většinou různé obchůdky a restaurace, kde si v létě můžete dát skvělý oběd na terase.

San Miguel market, slavné tržiště se stoletou tradicí

V docházkové vzdálenosti od Plaza Mayor se nachází další známé tržiště – San Miguel. Tyto trhy patří v Madridu k nejoblíbenějším kulinářským místům. Trhy byly vystavěny byly roku 1916, poté ale prošly mnohými rekonstrukcemi a naposledy byly opětovně otevřeny po šesti letech v roce 2009. Mimo stánků s luxusními čerstvými surovinami zde naleznete i mnoho stánků, kde si můžete koupit tradiční Španělské jídlo.

Královský palác a katedrála Panny Marie Almudenské jsou místními perlami

Pět set metrů od San Miguel se nachází Královský palác, který je považován za nejrozlehlejší svého druhu v Západní Evropě. Palác, postavený v kombinaci barokního a klasicistního stylu, stojí na místě starého Alcazáru, který 1734 vyhořel. V době, kdy se tak stalo, bylo ztraceno mnoho uměleckých děl a zároveň se sídlo moci přesunulo do paláce Retiro. Nakonec se pyšný Filip V. rozhodl mít palác krásnější než všichni ostatní a začalo se znovu...

Po vyhoření původního paláce se tehdejší architekti poučili a nová stavba je takřka celá z cihel a kamene. Dnes tu už královská rodina nesídlí, sídlí kousek za Madridem, a tak posledním královským panovníkem byl Alfons XIII, za druhé španělské republiky zde ještě sídlil Manuel Azaña.

Naproti paláci se nachází katedrála, celým jménem La Santa Iglesia Catedral de Santa María le Real de la Almudena, která je vystavěna v různých stylech – z venku například můžeme obdivovat neogotiku. Katedrála stojí na místě malého středověkého kostela, který byl přestavěn v tuto, pro někoho krásnou, pro někoho spíše zajímavou, katedrálu, která se stala nedílnou součástí královského paláce. Součástí katedrály je mnoho soch, nejznámější je asi socha papeže Jana Pavla II, který vítá v atriu za hlavním vstupem.

Templo de Debod, jedna z největších zajímavostí Madridu

Velkou zajímavostí v Madridu, ke které se dostanete pěšky od královského paláce po nějakých 300 metrech severně, je chrám Debod. Původně je to egyptský chrám, který původně stál nedaleko slavného náboženského místa Eset. Roku 1968, kdy v Egyptě započala stavby přehrady a začalo hrozit, že by Nil mohl zaplavit nejednu památku. Egypt na popud organizace UNESCO daroval chrám Španělsku, ten pak byl rozebrán a převezen. O čtyři roky později byl chrám, sestavený v Parque del Oeste, otevřen pro veřejnost.

Vedle chrámu je náměstí Plaza de España, velké náměstí o rozloze téměř třiceti sedmi tisíc metrů čtverečních. Na náměstí můžeme nalézt mnoho zajímavostí, jako je například památník slavného spisovatele Miguela de Cervantese y Saavedry nebo osmou nejvyšší stavbu v Madridu, která byla postavena roku 1953 a svou výškou zaujímá téměř sto dvacet metrů. Dnes je budova nevyužitá.

El Retiro Park, kde odpočívali i španělští panovníci

Východně od Plaza Mayor se nachází park Retiro, dříve fungoval jako park pro odpočinek krále, později zde byl vystavěn palác. V srdci parku se nachází nádherné jezero Estanque grande del Retiro, které dříve sloužilo k rekonstrukci námořních bitev. Park je pln nejen fontán, soch a krásných stromů, nachází se zde ale také nejkrásnější budova v parku. Je jí Křišťálový palác, tvořený železnou konstrukcí a sklem. Mezi největší zajímavosti patří právě stromy, kterých je zde nesčetně, a jedním z nich je i nejstarší strom v Madridu, který zde roste již okolo čtyř set let.

V těsném sousedství parku můžete navštívit Museo del Prado, které vlastní jednu z nejcennějších sbírek svého druhu. Můžeme zde vidět obrazy umělců jako jsou Goya, Vélazquez, Rembrandt a další. Menší krizi muzeum zažili během občanské války, kdy bylo do různých zemí odvezeno mnoho uměleckých děl, ta se naštěstí začátkem druhé světové války vrátila zpět.

Mezi další památky, které lze v sousedství parku navštívit je Puerta de Alcalá, oblouk, podobný Arc de Triomphe v Paříži nebo například Braniborské bráně v Berlíně. Neoklasicistní stavba je pojmenována podle staré cesty, která vedla z Madridu do nedalekého města Alcalá de Henares.

Poslední památkou v sousedství parku, o které se můžeme zmínit, je Palacio de Cibeles, dříve pojmenovaný Palác komunikace. Nachází se na Plaza de Cibeles a v současné době zde sídlí městská rada.

Gran Vía, která patří mezi nejznámější evropské ulice

Nakonec pro milovníky nákupů a ruchu velkoměsta, je zde španělská „Broadway“, jedna z nejslavnějších ulic v Evropě. Ulice vede z již zmíněného Plaza de España do Calle de Alcalá. V ulici naleznete vše, na co máte zrovna náladu: od restaurací, přes divadla, kina, nákupní centra…

Madrid je rozhodně krásné město, které stojí za to navštívit a prozkoumat. Ať už máte v plánu cokoliv, nabízí opravdu velkou škálu možností.

Booking.com