Hong Kong hraje tisíci světel ve dne v noci

Hong Kong (Čína)
Hong Kong (Čína)

Ve městě jako je toto nepoznáte, jestli je zrovna den nebo noc, samozřejmě s trochou nadsázky. V Hong Kongu to žije totiž doslova pořád, jeden z největších přístavů světa má asi sedm a půl milionu obyvatel. To jej sice v této statistice řadí až do druhé stovky světových velkoměst, ale čtvrté místo v ohledu hustoty zalidnění už je skoro rekordem. Skoro sedm tisíc osob na kilometr čtvereční, dovede si tohle Evropan vůbec představit, dokud podobnou věc neuvidí někde naživo?

Formálně spadá Hong Kong pod Čínu, má ale nevídané množství privilegií

Jako první Evropané tu byli Portugalci, je ale pravdou, že zdejší oblast nejvíce potěšila britskou ekonomiku. Po Druhé opiové válce dokonce museli Číňané poskytnout celý poloostrov Kowloon pod správu Velké Británie. Stoletý pronájem ale v polovině roku 1997 skončil, britský guvernér Hong Kong opustil a Čína přislíbila zachovat kapitalistický systém západního střihu v této malé zemi až do roku 2047. Přitom v polovině devadesátých let minulého století z důvodu ekonomické a sociální nejistoty odcházelo i půl milionu lidí ročně. Dnes už je ale vše v zásadě v nejlepším pořádku, Hong Kong prosperuje a pojďme se tedy podívat, co zajímavého tu můžeme jako turisté obdivovat…

Čtvrť Kowloon kvete obchodem, musíte se naučit smlouvat

V Hong Kongu se potkáte často se smlouváním o cenách, jinak typické pro blízkovýchodní regiony. Obchodní čtvrť Kowloon září novotou, všude jsou mrakodrapy a žije tu zdaleka nejvíce lidí z celé malé země. Dva miliony lidí na 67 kilometrech čtverečních, hustota zalidnění pro představu tedy přesahuje čtyřicet tisíc na čtvereční kilometr! A přitom, drtivá většina lidí je tu čínského původu, kromě malých menšin Indonésanů, Filipínců a Evropanů (těch je tu dokonce méně než půl procenta).

Pokud si chcete užít místní tradici a poznat Hong Kong z dob, kdy ještě nebyl obrovskou Mekkou obchodu, ale spíš rybářskou vískou, zavítejte do Lei Yeu Mun. V malé vesničce nechybí tradiční chrám Tin Hau. Velká pohoří tu nehledejte, ale místa pro oddech určitě ano. Zdejší park má osm hektarů, otevřen byl v květnu 1991. Tramvajová zastávka je jen pár metrů, takže jen co opustíte trsy zeleně, už se můžete zase zapojit do koloběhu hektického života města.

A když jsme u těch hor, slyšeli jste o Victoria Peak?

Hora, ze které budete mít Hong Kong doslova jako na dlani. Victoria Peak má jen 554 metrů nadmořské výšky, s městem ji spojuje neustále kmitající trajekt. Turistům se tu líbí, každý rok jich sem také zavítá na sedm milionů. Kromě zelených ploch a poletujících luňáků tu najdete třeba Peak Tower, což je nákupní a volnočasový komplex, otevřený teprve před dvaceti lety. Nejvyšší hora Hong Kongu nemá ani celých tisíc metrů, Tai Mo Shan (957 m. n. m.) má na svém vrcholu základnu čínské armády, takže je pochopitelně pro běžné smrtelníky nedostupnou.

Určitě by ale byla škoda, když už zavítáte do tohoto odlehlého kraje světa, nepodívat se i do Číny jako takové, a nikoliv jen k jejím hranicím. Nabízí se totiž další gigantický přístav, Šanghaj. Peking nebo Velká čínská zeď jsou také místa, kde si odpočinete, poznáte historii a místní kulturu. Obecně vzato, vojáků nebo prohlídek se moc nebojte. Drtivá většina z nich určitě nechce vypadat v očích západních turistů špatně a kontroluje spíš místní obyvatelstvo.

Booking.com