Srí Lanka hraje všemi barvami, nezapomeňte ochutnat zdejší delikátní čaj

Rybář na kůlu (Srí Lanka)
Rybář na kůlu (Srí Lanka)

Jižní Asie si dosud uchovala svá malá tajemství a nabídne také krásnou přírodu. Když k tomu ještě přidáme originální architekturu starobylých kultur, máme hned tři důvody k návštěvě, kterou si opravdu užijeme. Srí Lanka je ostrovem, co nabízí deštné pralesy, pobřežní nížiny a také vysoké hory. Od ovládnutí Portugalci nedávno uplynulo pět století, ale už od roku 1948 je země nezávislá na Velké Británii. Takže, na co se zde turisté mohou zaměřit?

Čajové plantáže jsou velkou pýchou celé Srí Lanky

Pokud se vypravíte na zájezd na Srí Lanku, tak musíte ochutnat čaj, který je zde národním nápojem. Cejlonský čaj, to je zkrátka formát! Dříve se totiž Srí Lance říkalo Cejlon, oficiální změna jména přišla až na začátku sedmdesátých let. Kromě čaje si tu užijete kokosy nebo pokrmy z rýže, podobně jako v Indii se nešetří s karí kořením. A samozřejmě, na ostrově nesmí chybět na jídelníčku ryby. Mohlo by se zdát, že je tu loví jen rybáři sedící na dřevěných kůlech, ale spíš jde o jednu z místních atrakcí. Podobný druh rybolovu se praktikuje dodnes na jižní části ostrova, dají se tak ale nalovit hlavně menší rybky.

Když už jsme u místní přírody, ta je pro turisty často lákadlem číslo jedna. Čajové plantáže, díky nimž je Srí Lanka známá po celém světě, ukáží jen malou část zdejší zeleně. Hortonské pláně, Bundala či národní park Yala nabídnou spletité vodní toky, ale také pohled na stáda slonů a pobíhající leopardy, možná budete mít štěstí i na početné opičí tlupy. Jednoduše řečeno panenská příroda v rozlehlých národních parcích a odpočinek od každodenního shonu Evropy. Pokud si na Srí Lanku netroufáte vyrazit a vlastní pěst, vyberte si z nabídky specializované cestovky, která pořádá poznávací zájezdy na Srí Lanku.

Podívejme se také na bohatou historii Srí Lanky

Srí Lanka, to je slavná tisíciletá kultura, která má stále co nabídnout. Zdejší architekturu reprezentuje třeba Chrám Buddhova zubu. Právě zub zakladatele buddhismu byl ještě kromě klíční kosti jediným, co se našlo v popelu po rituálním pohřbu žehem, jak praví stará tradice. Je bezesporu symbolem zdejší státnosti a veřejnost na něj může pohlédnout jen vzácně. Stavba ze šestnáctého století je na seznamu UNESCO, najdeme ji ve městě Kandy v centrální části ostrova.

Nahlédněme ale i do hlavního města Srí Lanky, které se jmenuje Colombo. Nachází se v západní části ostrova a jeho přístav funguje už tisíce let. Velkou stopu tu zanechali Britové nebo Portugalci, zdejší architekturu reprezentuje třeba budova parlamentu nebo věž Lotus. Moderní architektura je ale promísena s tou koloniální, z čehož vznikl skutečně zajímavý mix. Pokud vám však jde spíše o přírodní krásy než ulice velkých měst, určitě se vám zalíbí skalní masiv Sigiriya. Zalíbí se vám jistě ale i otevřenost místních lidí, protože i vzhledem k tomu, že dovolená na Srí Lance je vhodná vlastně po celý rok, úsměv na tváři určitě nikomu nezmizí…

Booking.com