Kde leží ledové království? aneb čínský Harbin postavený v ruském stylu
Hlavní město severovýchodní provincie Heilongjiang (čínsky: 黑龙江), nacházející se přibližně 1300 km vzdušnou čarou od čínského Pekingu, ne nadarmo dostalo přezdívku ledového království. Město Harbin (čínsky: 哈尔滨), které se díky železniční výstavbě, transformovalo z rybářského městečka na jedno z hlavních správních center čínského severovýchodu. Kde se v centru vzaly majestátní stavby ruské architektury? A co má Harbin spojeného s českou kulturou? To vše se dozvíme v dnešním článku, se kterým byl mi nápomocný Boting, student univerzity Tzuchi (čínsky: 慈濟大學) v taiwanském Hualianu (čínsky: 花蓮), jehož maminka pochází právě z hlavního města provincie Heilongjiang, Harbin.
Největší ledový festival na světě (čínsky: 哈尔滨国际冰雪节)
Obyvatelé města Harbin přesně ví, jak co nejefektivněji využít extrémních podmínek, které často sahají až k mínus 40 stupňům Celsia. Organizují ledový festival, jenž je svého druhu největší na světě. V příštím roce se bude konat hned na počátku nového roku, a potrvá až do posledního dne měsíce února. Během festivalu návštěvníci mohou obdivovat krásy majestátních ledových či sněhových kousků, které nejsou stavěny pouze profesionálními sochaři. Festival je natolik oblíbený, že se zapojují i místní obyvatelé. V rámci programu se zájemci mohou účastnit nespočet aktivit např. stavění sněhuláků, lyžování či snowboarding v místních střediskách. Mohou taktéž jít rybařit k místní řece nebo mohou vyzkoušet zejména pro starší generaci oblíbené tj. zimní plavání.
Zmrzlina jako oblíbená svačina (čínsky: 马迭尔)
Místní pevně věří, že právě studené potraviny či nápoje, dokáží na rozdíl od horkých dokonale oteplit organizmus. “Jím zmrzlinu kdekoliv bez ohledu na to, jestli je mínus 20 a nebo teplota sahá k letním 30 stupňům. Pro nás je to zcela běžná a tradiční věc…”, odpovídá Boting na mé zděšení při pomyšlení, že v mrazivém dni si na Václavském náměstí kupuji ruskou zmrzlinu. Chuťově se právě k té ruské tato harbinská dá přirovnat. V podstatě se jedná o zcela jednoduchou pochoutku na špejli se silnou chutí ochuceného krémového mléka, kterou si místní užívají zejména při mrazivých zimních dnech.
Město pod ruským vlivem
V polovině 19. století byla tato oblast v zásadě nedotčenou venkovskou oblastí. Vše se změnilo se začátkem výstavby Transsibiřské magistrály, respektive jejího východního křídla, která měla propojovat železnici s přímořskou oblastí. Konkrétněji měla propojovat ruský Vladivostok s taktéž v té době ruským přístavem Arthur (dnes čínský Dalian). Tato výstavba byla z většinové části organizována právě ruským obyvatelstvem, a jejich vliv je citelný ve městě, kde se narodila maminka našeho Botinga, až do dnes. Ne nadarmo se proto Harbin přezdívá Orientální Moskva. Právě spojení pro asijský kontinent exotické evropské architektury s tradiční čínskou kulturou vytváří z Harbin místo, které se těžko hledá jinde na mapě světa.
Město pro původní mandžuské obyvatelstvo
Harbin je vlastně původně slovem pocházející z jazyka mandžuské etnické skupiny (čínsky: 滿族) a znamená “místo, kde se suší rybářské sítě”. Harbin se nachází v oblasti, kde se zrodila slavná poslední čínská dynastie Qing (čínsky: 清) nebo-li mandžuská dynastie, která na východě Asie vládla pevnou rukou bezmála 270 let (1644-1911). “Dnes je počet opravdu původního mandžuského obyvatelstva čím dál nižší a nižší… lidé už se považují za Hany (pozn. Hanové nebo-li Čínané jsou nejpočetnějším etnikem žijící v Číně)”, zmiňuje Boting. V samotném Harbin je však díky své dobré strategické poloze přihlášeno bezmála na 47 etnických skupin.
Město Piva, ale ne vyrobené z chmele
Tento nápoj je pravděpodobně světově známější pod jménem Kvas. Rusko-ukrajinský nápoj vyráběný z kváskového chleba, který je díky nízkému procentu alkoholu považován za nealkoholický. Díky dlouho-trvajícímu kvašení svou chutí a perlivostí připomíná právě námi oblíbené pivo. V Harbin kvůli vlivu ruského obyvatelstva patří Kvas k jedním z nejtradičnějším nápojů. Nikdo mu však neřekne jinak než Gewase (čínsky: 格瓦斯). Nevyrábí se z produktů obsahující pšeničnou mouku, avšak je Gewase obvykle připravováno z mouky rýžové. Čínané považují Kvas společně např. s taktéž místním obyvatelstvem oblíbenou Kombuchou za zdravou alternativu běžné sody.
Ačkoliv je cestování do Čínské lidové republiky kvůli situaci okolo pandemie Covid-19 stále nemožné, po uvolnění restrikcí a návratu života do normálu, je pro milovníky zimního počasí Harbin zcela ideální destinací. Zároveň se bezesporu jedná o zajímavý milník mezi ruskou a čínskou kulturou, který v dnešním světě není až tak běžný k vidění. Pokud se tedy budete chystat do Harbin, nezapomeňte se vybavit dokonale teplým oblečením a ponožkami.
Boting, děkuji Ti za milý rozhovor a otevřenost ohledně Tvého životního příběhu propojeného s městem z ledu Harbin. Přejeme Ti za celou redakci hodně štěstí do budoucího studia a života obecně.
Žaneta Fikarová | 14.12.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-12,2°C
|
Předpověď počasí |