Sakrální perla Leónu, přesně tím je Basílica de San Isidoro

Basílica de San Isidoro v Leónu (León - Španělsko)
Basílica de San Isidoro v Leónu (León - Španělsko)

Stojí na místě někdejšího antického chrámu, takže byl vybrán pro sakrální účely už v minulosti, byť se objekt víry samozřejmě v běhu staletí podstatně změnil. Bazilika byla zasvěcena svatému Izidorovi ze Sevilly v roce 1063, tento významným teolog a akademik vizigótského Španělska je zde i pohřben, byť jeho ostatky původně spočívaly v Seville. S laskavým souhlasem Abbada II., vládce Sevilly, byly převezeny symbolicky právě do Leónu, města, které bylo symbolem křesťanského znovudobývání Hispánie na Maurech.

Původně byl chrám zasvěcen Merkurovi

Bůh Merkur, ten, jehož pracovní náplní je patronace obchodníků, potažmo štěstí, zisku a provázení duší zemřelých do podsvětí. Přesně jemu bylo zasvěceno místo, na němž dnes stojí katedrála ještě za dávných římských časů. V desátém století se pak na místech, kde jsou ruiny původního chrámu, rozkázalo z vyšších míst zbudovat stavbu, která poslouží jako příbytek benediktinských sester. Když Al-Mansúr ale León v desátém století dobyl, první chrám byl zničen a město nečekaly snadné časy. Sláva se vrátila až znovu s křesťanskými vládci, konkrétně Alfonsem V. z Leónu, jenž stál za novou stavbou. Tou, ve které navěky odpočívá Sancha, manželka Ferdinanda, kastilského hraběte a řada dalších pomazaných hlav – devět králů, ale také mnoho významných šlechticů…

Nový chrám měl výhodnou pozici, stál totiž přímo na cestě do Santiaga de Compostela, takže o stavitele nebo dělníky neměl žádnou nouzi. Apsida je gotická, ale zbytek stavby můžeme obdivovat v románském nebo renesančním slohu. Bohoslužby jsou zde na denním pořádku, takže se lze zúčastnit zcela bez problémů.

 TIP   Pokud plánujete cestu do této části Španělska, můžou se vám hodit informace v našich dalších článcích z této oblasti:
          - León, centrum stejnojmenné provincie León
          - León – fotogalerie z roku 2010
          - Katedrála Panny Marie v Leónu přinese vzpomínku na gotiku
          - Camping Pico Verde u španělského Leónu
          - Astorga se pyšní dílem Gaudího
          - Biskupský palác ve španělském městě Astorga
          - Astorga a její katedrála je jednou z dominant Leónu
          - Fotogalerie ze španělské Astorgy

Slonovina, drahokamy a spoustu rukopisů…

Co patří do interiérové výzdoby této stavby? Basílica de San Isidoro ve své pohřební kapli určené pro krále a královny přinese hlavice z vizigótského období s květinovými vzory, nástěnné malby ze dvanáctého století s novozákonními motivy jsou rovněž výborně zachovalé. Nechybí slonovina nebo drahokamy a zlato, v knihovně je na tři sta středověkých děl včetně řady rukopisů.

Za všechny zdejší klenoty jmenujme třeba pohár dcery Fernanda I., zvané Uracca, jenž donedávna zdobil interiér a pochází z jedenáctého století. V minulosti dokonce zažil obrovský zájem turistů, neboť skupina španělských historiků jej označila za Svatý grál a odvolávala se na dvojici egyptských papyrů. Spustila se lavina, na konci, které byl pohár raději přesunut jinam. V Evropě je takových pohárů údajně na dvě stovky, takže autenticita je velmi nejistá. Pohár zdobený zlatem, onyxem a achátem, stejně jako spoustu dalších drahých kamenů, ale samozřejmě působí – z uměleckého hlediska – přímo mimořádně.

A jak vlastně stavba dnes vypadá?

Původní kostel byl zasvěcen Janu Křtiteli, aby za vlády Fernanda a Sanchy nesl poprvé jméno svatého Izidora Sevillského. Jedna centrální loď, tři kaple, z nichž hlavní je umístěna výše, aby do ní dopadalo světlo pod ideálním úhlem. Podává si zde ruku renesance, gotika a baroko, i když třeba severní dveře a spoustu dalších bodů v interiéru připomene hlavně původní románský sloh.

Kam se vydat dál? Astorga, León a další města na severu Španělska lákají k návštěvě nejen milovníky historie. Speciálně katedrála v Leónu je další sakrální stavbou, jíž byste určitě neměli minout, pokud chcete poznat vše, co souvisí s Vizigóty a celkově i křesťanskými králi ve středověkém Španělsku. Tato stavba se nachází na místě antických lázní a zajímavá jsou na ní hlavně její okna. To si ale podrobněji povíme až v jiném článku…

Booking.com