Biskupský palác ve španělském městě Astorga

Biskupský palác ve městě Astorga (Španělsko)
Biskupský palác ve městě Astorga (Španělsko)

Žádné jiné město na světě zřejmě není tak úzce spjato s jediný architektem, jako je tomu v případě Antonia Gaudího a Barcelony. Jestliže jste někdy zamířili do Španělska, pak jste si jistě návštěvu katalánské metropole nenechali ujít. Snad každému se při zmínce o Barceloně vybaví proslulá katedrála Sagrada Familia (dosud nedokončená), případně další stavby, jejichž autorem je fenomenální architekt a mimořádně nadaný, skromný a samotářský umělec Antonio Gaudí.

Gaudí a Barcelona

Za svou kariéru toho rodák z města Reus stihl opravdu hodně, většinu svých staveb však situoval právě do Barcelony. Najdeme zde kromě zmíněného svatostánku budovy jako Casa Batlló nebo Casa Mila, zapsané na seznam UNESCO. Ve svém oblíbeném městě totiž Gaudí žil téměř po celý život - od té doby, co začal sudovat architekturu na místní univerzitě. Právě v Barceloně ho zastihla poněkud netradiční smrt, když jej v roce 1926 nešťastnou náhodou srazila projíždějící tramvaj. Říká se, že Gaudí její vagon přehlédl, protože se právě zasněně díval na své veledílo, tedy katedrálu Sagrada Família ... 

Vraťme se však k jeho architektonickému odkazu. Gaudího sláva by totiž zřejmě nebyla tak velká, kdyby své stavby neprojektoval i mimo domovské město. A jednou z takových je slavný biskupský palác ve městě Astorga,  v provincii León na severozápadě Španělska.

 TIP  Chcete se dozvědět více o tomto španělském městě a jeho okolí? Podívejte se na další naše články:
- Astorga se pyšní dílem Gaudího
- Astorga a její katedrála je jednou z dominant Leónu
- Fotogalerie ze španělské Astorgy
- León, centrum stejnojmenné provincie León
- Camping Pico Verde u španělského Leónu

Nebýt požáru, palác by nebyl

V roce 1886 vyhořel původní biskupský palác a tehdejší biskup Grau se rozhodl požádat o pomoc již poměrně známého Gaudího. Mladý architekt nabídku přijal a zpracoval návrh, pochopitelně ve svém osobitém a neopakovatelném stylu plném skrytých detailů a symbolů, inspirovaném přírodními prvky a rovněž historií místní oblasti. Poněkud odvážná a netradiční stavba však nenašla zalíbení u vyšších míst, a tak třebaže měl Gaudí zastání u biskupa, hladkému zahájení výstavby neustále bránily různé překážky.

Po biskupově smrti už neměl Gaudí v Astorze na své straně nikoho a nakonec se roztrpčeně vzdal všech svých návrhů (které dokonce spálil) a nechal úředníky, aby si poradili sami. Městská rada sice nakonec změnila názor a rozhodla se Gaudího stavbu uskutečnit, ten však již do Astorgy nikdy nevkročil. Projekt byl však nakonec zdárně dokončen a dnes jej můžeme obdivovat jako jeden z odkazů legendárního architekta.

Booking.com