Najera, pohřebiště španělských králů

Nájera (La Rioja - Španělsko)
Nájera (La Rioja - Španělsko)

Španělsko patří mezi monarchie s velmi bohatou historií, a proto zde najdeme mnoho měst, která připomínají slávu dlouhých generací španělských panovníků. Jedním z významných pohřebišť španělských králů je poměrně malé městečko Nájera, vzdálené necelých 50 kilometrů od hlavního města Baskicka Vitoria.

Královské rodiště i pohřebiště

Během našeho cestování proslulým vinařským regionem La Rioja jsme si udělali malý výlet také do města Najera, pojmenovaném podle řeky Najerilla, na které leží. Ve srovnání s ostatními vinařskými centry v regionu, jako je Vitoria, Haro anebo Logroňo, patří Najera se svými ani ne 8000 obyvateli mezi menší baskická města. Najera má především historický význam, neboť se jedná o významné rodiště i pohřebiště španělských králů.

Zastávka na svatojakubské cestě

Město od roku 11. století patří mezi významné zastávky na svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela, kde jsou v katedrále uloženy ostatky svatého Jakuba. Právě kolem najerského hřbitova vede cesta křesťanských poutníků. O tom, že se Najera stane zastávkou na této náročné pouti, rozhodl v roce 1030 španělský král Sancho el Grande. Syn García IV. šel v otcových stopách a nechal zde postavit klášter Santa María le Real, aby si měli poutníci, kde odpočinout.

Co stojí za zhlédnutí

Dnes je součástí gotického kláštera také mausoleum králů el Coro. Co dále stojí za vidění, to je most přes řeku Najerilla pocházející ze 12. století, který však byl v roce 1880 přestavěn, ruiny islámského hradu z roku 923 La Mota Castle.

Kam dál ve Španělsku

Dalším důležitým centrem oblasti La Rioja je Santo Domingo De La Calzada rozkládající se také na březích řeky, tentokrát však řeky Oja. Město nese jméno svého zakladatele Dominga De La Calzada, který zde nechal postavit most a spojil tak jeho břehy.

Booking.com