Aguimes je starobylé městečko na Gran Canaria

Aguimes (Gran Canaria - Španělsko)
Aguimes (Gran Canaria - Španělsko)

Ostrov Gran Canaria je nejznámější a turisticky nejoblíbenější z celého Kanárského souostroví. Není sice největší (patří u až třetí místo ze sedmi), zato je sídlem hlavního města Las Palmas a nabízí tak překrásné pláže, že není pochyb o tom, proč si ho turisté zvolili jako svého favorita. I díky každoročnímu přílivu milionů zahraničních turistů se Španělsko, ke kterému Kanárské ostrovy oficiálně patří, pravidelně umisťuje na prvních pěti místech žebříčku nejnavštěvovanějších zemí na světě.

Kanárské ostrovy jsou tak oblíbené zejména díky svým úchvatným plážím. Především místní letovisko Maspalomas je jimi proslulé. Právě kvůli nim sem turisté jezdí znovu a znovu, aby se mohli donekonečna kochat panoramatem, které vypadá doslova jako splněný sen.

Nezapomeňte na Aguimes

Ve východní části ostrova Gran Canaria najdete městečko Aguimes, stejně malebné jako všechna ostatní. Ale něčím je starodávné Aguimes přece jen jedinečné. Rozhodně byste jej neměli minout, pokud se zajímáte o historii: jde totiž o jedno z míst na Kanárských ostrovech, která jsou osídlena vůbec nejdéle. Díky přírodnímu bohatství v podobě několika vzácných pramenů sladké vody se dávní obyvatelé rozhodli usadit se právě zde, a v průběhu staletí vybudovali překrásné sídlo s mimořádně cennou architekturou.

Historické centrum bylo již před více než třiceti lety (konkrétně v roce 1981) zapsáno na seznam UNESCO. Půl tisíciletí dlouhou minulost městečka Aguimes (v současnosti ho obývá zhruba 30 tisíc obyvatel) připomíná i zdejší muzeum, Museo de Historia. Až budete v Aguimes, nemusíte dělat nic jiného, než se procházet starobylými uličkami a vychutnávat si neopakovatelnou atmosféru. Turistů zde není tolik jako třeba v metropoli Las Palmas, což může být velkou výhodou.

Tipy pro milovníky kostelů

Hlavními památkami, které byste v Agiumes neměli vynechat, jsou kromě zmíněného muzea především kostel Iglesia de San Sebastian (kostel svatého Sebastiána), chlouba celého městečka. Na čestném místě uprostřed náměstí stojí již od konce osmnáctého století, ovšem definitivně byl dokončen teprve v roce 1981. Jeho bílé kupole a dvě věže jsou dominantou celého Aguimes a vidět je můžete prakticky z každého místa ve městě. Pokud si potrpíte na staré kostely s výjimečným uměleckým a duchovním nábojem, na své si přijdete také na náměstí Plazoleta de Orlando Hernandéz. Zdejší kostel je neodmyslitelně spjat s hudbou: z útrob kostela, konkrétně z bronzové sochy ženy s violoncellem, neustále zní jemné, uchu lahodící tóny. Jen tak si postát před otevřenými dveřmi svatostánku a vychutnávat si ty libé zvuky, to stojí rozhodně za to.

Nakonec neopomeňte zastavit se v turistickém centru. Najdete zde rozsahem nevelkou, zato velmi poutavou a nesmírně zajímavou výstavu o každodenním životě obyvatel Aguimes v dávné minulosti. 

Booking.com