Recenze Camping Playa Joyel ve španělské Noja

Camping Playa Joyel v městečku Noja (Španělsko)
Camping Playa Joyel v městečku Noja (Španělsko)

Camping Playa Joyel je jeden z mnoha velkých kempů, který se nachází v městečku Noja ve Španělsku na pobřeží Biskajského zálivu. Ač nejsem příliš velkým milovníkem podobných zařízení, radši vyhledávám menší kempy ve vnitrozemí, zjistil jsem po třech zde strávených dnech, že je to příjemné zpestření. V kempu jsou stovky stání pro mobilní domy a karavany. K mobilním domům jen stručně. Pronajímají zde minimálně dvě společnosti (které jsme letmo zahlédli) a bližší informace zcela určitě naleznete na internetu.

GPS: 43.489907, -3.536276
WEB: http://www.playajoyel.com 

Karavanová stání jsou přiměřené velikosti pro větší obytný vůz nebo větší přívěs včetně předstanu nebo markýzi a parkování pro auto. Místa jsou oddělena menší porostem a cestičky v kempu jsou lemované stromy a tújemi, takže poskytují příjemný stín. Elektrika je samozřejmostí, vodovodní kohoutky jsou v rozumné vzdálenosti a s tekutým odpadem je třeba trochu dál k umývárnám – samozřejmě záleží kde stojíte.

Pozor při příjezdu, protože v některých částech kempu Playa Joyel jsou cesty na tolik úzké, že větší soupravu na křižovatce nevytočíte. Je pak nutno odpojit karavan a ručně otáčet (vlastní zkušenost). Součástí kempu je velká restaurace s nabídkou jednodušších jídel, slušně zásobený obchod s potravinami, prodejce pečených kuřat, obchod se smíšeným zbožím – hračky, potřeby pro kempování, plavání, šnorchlováni apod.,  diskotéka, minigolf, tenisové hřiště, bazén, prádelna wi-fi room, zázemí pro děti.

Co stojí za zmínku jsou dvě zóny pro volný čas. První z nich je na konci kempu Playa Joyel, kde se nachází velká louka a tam hřiště, prolézačky lavičky, místa pro grilování. Je to velkoryse řešený prostor, kde si můžete zasportovat či jinak zrelaxovat. Druhým tahákem tohoto kempu je pláž. Krásná velká písčitá pláž, která je ohraničená skalisky kde můžete v klidu chytat bronz nebo si pořádně zaplavat.

Život v podobných kempech se trochu liší od malých kempů ve vnitrozemí. Španělé žijí velmi společenským životem, které se odehrává především večer, Takže okolo desáté večer to na hlavních uličkách kempu vypadá jak při demonstraci. Všude jsou zástupy lidí, které korzují směrem k východu kde je restaurace a bar. V tento čas jsou plně aktivní i dvouleté děti s dudlíky v puse, které pobíhají po ulicích nebo jsou tlačeny v kočárcích. O něco starší děti jezdí po uličkách na koloběžkách, tříkolkách a kolech až do půlnoci. Je to sice šrumec, ale tento hukot není nijak výrazně rušivější. Ve 24h začne platit noční klid a vše se velmi rychle zklidní.

Nejčastějšími návštěvníky Campingu Playa Joyel jsou samozřejmě Španělé, kteří na pobřeží a v blízkých Kantabrijských horách hledají únik z nepříjemných veder v centrálním Španělsku. Druhou velmi výraznou skupinou návštěvníků jsou Britové. Do nedalekého přístavu přijíždí trajekty s Velké Británie, takže je to ideálně dostupné místo pro dovolenou. Pokud chcete, aby se vaše dítka zlepšily v angličtině tak klidně zajeďte sem, protože zde tráví svůj čas spousta anglických dětí a mládeže. Samozřejmě nechybí několik všudypřítomných Holanďanů a občas nějaký Němec nebo Francouz.

Kdo již někdy cestoval po Španělsku tak má ve své paměti uchovanou především vyschlou kamenitou a sluncem spálenou krajinu. Ač již jsou to hornatější části Španělska nebo rozsáhlé planiny Kastilie a Leónu. Kantábrie je tomuto obrazu ovšem velmi vzdálená. Kantábrijské hory a pobřeží jsou porostlé bujnou zelenou vegetací a tak vás čekají spíše středoevropské scenérie. Kantábrie je ideální pro aktivní trávení volného času jako je turistika nebo cyklistika. Milovníci historie by neměli vynechat jednu z nejvýznamnějších památek lidstva, nástěnné kresby pravěkých obyvatel v jeskyni Altamira. Ta je sice dneska přístupna jen pro vědecké účely (a ještě se musíte několik let dopředu objednat a důkladně zdůvodnit potřebu návštěvy), ale pro běžné smrtelníky byla vytvořena kopie této jeskyně. Jeskyni Altamira najdete u městečka Santillana, jehož středověká podoba vás určitě také uchvátí.

Zelený ráz této části Španělska je způsoben tím, že zde spadne nejvíce srážek v celé zemi. Což může být nepříjemné při letní dovolené, když vám bude týden v kuse pršet. Co se týče samotného městečka Noja tak nečekejte nic převratného. Je to plážové letovisko kde je pár barů, obchodů a apartmánů na pronájem. Nic co vás ohromí a nějak výrazně zabaví.

Camping Playa Joyel je velmi vyhledávaný, proto je lepší si rezervovat ubytování předem. Pokud jedete bez rezervace tak nezoufejte, protože ve těsné blízkosti jsou další dva velké kempy. Pokud vám říká mladík/vrátný při vjezdu do kempu, že nemají volné místo tak mu nevěřte. Běžte na recepci a zeptejte se jestli mají volno. Obecně je naprostá většina míst rezervována, ale každý den se něco uvolní a recepce má samozřejmě lepší informace než vrátný.

Závěrem mi nezbývá než Camping Playa Joyel doporučit. Zázemí velmi dobré, cena je sice vyšší, ale služby této ceně odpovídají.

Booking.com