Nedaleko Liberce čeká na fanoušky automobilů rodný dům Ferdinanda Porsche

Rodný dům Ferdinanda Porsche (Liberec-Vratislavice nad Nisou - Česká republika)
Rodný dům Ferdinanda Porsche (Liberec-Vratislavice nad Nisou - Česká republika)

Kdo by neznal jeho jméno? Spojil elektřinu a automobilismus, byl průkopníkem nejen závodních modelů aut a narodil se kousek od Liberce, ve Vratislavicích nad Nisou. Ferdinand Porsche, jehož příjmení zná celý svět, sní svůj věčný sen v Zell am See a umírá v padesátých letech minulého století ve Stuttgartu, nicméně narodil se v Maffersdorfu, jenž známe dnes jako Vratislavice. Syn klempíře, autor VW Brouka a legendárního modelu Maja, muž, který se po válce dočkal za svou minulost značných problémů. Přesně to je ve zkratce slavný život Ferdinanda Porscheho.

V rodném domě žil až do svých osmnácti…

…a pak se vydat do světa, kde se mu podařilo oslnit nejen Vídeň. V areálu rodného domu Ferdinanda Porscheho se na návštěvníky těží od pátku do neděle mezi devátou a sedmnáctou hodinou, najdete tady například i útulnou kavárnu. Teprve před čtyřmi lety byla dokončena náročná rekonstrukce a nyní konečně tento dům jest věrnou kopií stavby, kde se Ferdinand narodil a dospíval, až do doby, než se vypravil směrem na jih – do Vídně, kde se učil pro budoucnost a získával nové a nové kontakty. Spojit elektřinu a automobil, projektovat s firmou Lohner a získat zlatou medaili v Paříži na Světové výstavě? Jistě, takto odstartovala kariéra, která šla až ke hvězdám.

 TIP  Pokud jste fanouškem legendárních vozů Porsche můžete v naší fotogalerii nahlédnout do Muzea Porsche ve Stuttgartu.

Když pak svou vyvolenou – Louise Kaes – přivezl ukázat svým rodičům přímo do Vratislavic, samozřejmě to nebylo vlakem, ale vlastním vozem. Dokonce vozem, který sám navrhl a zkonstruoval, takže opravdu s mimořádným stylem. Byl to vůz Lohner-Porsche Mixte s benzino-elektrickým pohonem, který přijel na adresu s číslem popisným 38 ve Vratislavicích nad Nisou. A co zde nechybí ve stálé expozici? Tři hlavní sekce – Inženýr, Mobilita a Rodina – o Porschem se dozvíte všechno od A do Z, ale vezměme to pěkně postupně.

Vzpomínky na Vídeň, Gmünd i Stuttgart

Ferdinand Porsche se sice narodil v českých zemích, alespoň formálně – Čechem se však příliš necítil. Naopak, většinu života prožil ve státech, kde je němčina jazykem číslo jedna. Vídeň, Wolfsburg, ale i Stuttgart, Gmünd a Zell am See, to všechno jsou lokality, kde Ferdinand Porsche žil a které si připomenete na výstavě v rodných Vratislavicích. Designové studie, ale také vynálezy, jež přinesl Ferdinand světu, jsou také středobodem výstavy. Expozici můžete prohlížet moderně, přes vypůjčený iPad a posedět v kavárně nebo si koupit pěkný suvenýr, to už je jen a jen na vás. Bližší podrobnosti najdete na oficiálním webu Škodovky, snad tedy jen – užijte si výlet!

Nezapomeňte kromě Muzea Škoda v Mladé Boleslavi ani na samotný Liberec a užijte si nejen jeho radnici, věrnou kopii vídeňské varianty, aquapark a ZOO. Byla by škoda nevzít rodinu na hrad jako je Frýdštejn nebo na zámek Sychrov, kde poznáte historii regionu ještě trochu více do hloubky.

Booking.com