Zámek Lednice je číslem jedna na jihu Moravy
Když si vyrazíte na jih Moravy, určitě nesmíte při své návštěvě minout zámek Lednice, který leží ve stejnojmenné obci vedle břehu Dyje, jen dvanáct kilometrů od historického města Mikulova. Zámecký areál patřil do správy rodu Lichtenštejnů celá dlouhá staletí, konfiskace státem proběhla až s koncem druhé světové války. První písemná zmínka o Lednici pochází z roku 1222, kdy ji držel slavný rod Sirotků – tehdy však šlo o relativně menší gotickou tvrz. Lichtenštejnové se dostali ke slovu v roce na začátku čtrnáctého věku. Co všechno tu tedy můžeme obdivovat?
Každoročně se v okolí Lednice pořádá spoustu skvělých kulturních akcí
Koncerty, společenské akce, divadelní kusy nebo výstavy, to vše si můžete užít v areálu Lednice. Konají se tu velmi pravidelně i svatební obřady nebo přednášky, takže o životní poznání rozhodně není nouze. Ostatně, zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který má rozlohu na 300 kilometrů čtverečních, je pýchou kraje a odkazem na někdejší lichtenštejnské dědictví. Přes dvacet let na seznamu UNESCO, což už rozhodně něco znamená. Projděte si hlavně místní park, dvě stě hektarů plných vzácné flóry je jen vstupní branou do světa této nádhery…
Středověká vodní tvrz byla zbořena v šestnáctém století, na jejím místě vyrostl nádherný renesanční zámek, jenž byl nahrazen rozsáhlým barokním sídlem s jízdárnou a obrovskou zahradou. Dnešní vizáž lednického areálu pochází z poloviny devatenáctého století, kdy se Alois II. Z Lichtenštejna inspiroval v anglické novogotice. Ostatně, byl císařským vyslancem v Británii, bylo by jistě s podivem, kdyby se ve zdejších stavbách tak trochu nezhlédl. Pořádala se tu četná setkání evropské šlechty, kníže Alois vystavěl i monumentální skleníky.
Palmový skleník, který stál desetitisíce zlatých, dělá parádu dodnes
Dominantou východní části zámku je takřka sto metrů dlouhý palmový skleník, který stál pokladnu Lichtenštejnů hned 160 tisíc zlatek. Najdete tu dodnes více než dvě stovky druhů rostlin, co jinak potkáte jen v subtropickém nebo spíše tropickém podnebném pásu. V zámecké zahradě se pak tyčí monumentální minaret, vystavěný na přelomu osmnáctého a devatenáctého věku, který upozorní na první pohled na typickou maurskou architekturu. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na Janův hrad, umělou zříceninu z počátku devatenáctého století. Pojďme však nahlédnout trochu i do zámeckých interiérů…
V interiéru zámku najdeme nejen slonovinu, ale i obrovskou knihovnu, na první pohled pak zaujme gigantický mosazní lustr ve vstupní hale, nabízející hned 116 osvětlených ramen. Sám o sobě váží skoro sedm set kilo! Navštívit tu můžete celkem tři prohlídkové trasy, kromě té první – trvající zhruba hodinu a věnující se hlavně reprezentačním prostorám (Lovecký salonek, Modrý pokoj, Rytířský sál a další) jsou tu soukromé apartmány. Ty jsou hlavním tahákem druhé trasy, můžete tu nahlédnout do života šlechticů z rodu Lichtenštejnů. Apartmán prince Františka nebo Rodinný sál nabídnou asi hodinovou podívanou. Třetí trasa se pak věnuje dětským pokojům šlechty a loutkovému muzeu v podání slavného tuzemského a výtvarníka, profesora Milana Knížáka.
V Lednici by ale naše pouť rozhodně skončit neměla, jih Moravy nabídne mnohem více jedinečných perel. Zmiňme třeba historické město Břeclav s renesančním zámkem z poloviny patnáctého století, ale třeba také Mikulov, místo, které je vlastně jednou velkou památkovou rezervací. Dominantou tohoto města je zámek Mikulov z kterého je krásný rozhled do okolní krajiny. Nabídne třeba Dietrichsteinskou hrobku nebo prohlídku místního zámku, jenž připomene všechny krásy baroka. V neposlední řadě – nahlédněte i do Valtic, v rámci Lednicko-Valtického areálu se nebudete stačit rozhlížet!
Marek Kos | 18.3.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
0,3°C
|
Předpověď počasí |