Riga – 7 nejlepších zážitků

Dům Černohlavců na Radničním náměstí v Rize (Lotyšsko)
Dům Černohlavců na Radničním náměstí v Rize (Lotyšsko)

Riga je největším městem v Pobaltí, významným přístavem, hlavním městem Lotyšska a doslova srdcem země. Žije zde přes 30 procent obyvatel státu, přesto má Riga velmi poklidnou atmosféru. Díky secesní výstavbě, která utváří ucelený komplex, je považována za jedno z nejvýstavnějších měst Evropy. V tomto článku se dozvíte, co byste si v Rize neměli nechat ujít.

1. Projděte se historickým centrem

Staré město nazývané Vecrīga leží na východním břehu řeky Daugavy. Nachází se zde okolo 750 budov v secesním stylu z přelomu 19. a 20. století. Díky malé rozloze centrum projdete během jednoho odpoledne a uvidíte mnoho památek.

Mezi nejvýznamnější patří Dóm ze 13. století. Je to největší středověký kostel v celém Pobaltí. Uvidíte zde čtvrté největší varhany na světě.

Velmi malebné je Radniční náměstí s nejznámější budovou v Rize – domem Černohlavců, kde ve 14. století sídlili hanzovní kupci. Ve druhé světové válce byl dům poničen bombardováním a následně odstraněn. Dnešní dům Černohlavců je replikou z roku 2001.

Jeden ze tří rezidenčních domů z 15. až 18. století zvaných Tři bratři je nejstarší dochovanou zděnou budovou ve městě.

V Rižském zámku můžete navštívit dvě muzea, jedno se věnuje historii Lotyšska, ve druhém vystavují mezinárodní umění.

K dalším zajímavým památkám v centru Rigy patří Prašná věž ze 14. století, cechovní domy, kostel sv. Petra nebo pravoslavný kostel.

Celé historické centrum bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

2. Prohlédněte si město z výšky

Ve starém městě v ulici Skārņu stojí nejvyšší budova ve městě – kostel sv. Petra založený ve 13. století. Jeho hodiny mají pouze hodinovou ručičku a pětkrát denně spouští zvonkohru hrající melodii písně Riga dimd. Na 123,5 metrů vysoké věži kostela v minulosti hlídal strážný, aby mohl varovat před blížícím se nebezpečím. V dnešní době je věž přístupná turistům. Nabízí krásný panoramatický výhled na Rigu.

3. Vydejte se na okružní plavbu

Staré město obtéká městský kanál, který od 13. století sloužil jako vodní příkop chránící přístup k hradbám. Vytéká z řeky Daugavy nedaleko autobusového nádraží a zpátky se do řeky vlévá u přístavu. U Baštovního vrchu v parku můžete nastoupit do malé motorové lodě a během poklidné okružní plavby, která trvá asi hodinu, si užijete pohled na Rigu z vodní hladiny.

5. Navštivte Central Market

Nedaleko vlakového nádraží stojí 5 hangárů, kde se vyráběly legendární vzducholodě Zeppelin. Dodnes vypadají stejně, ale jejich účel se změnil. Interiér pavilonů i přilehlé venkovní prostranství slouží jako tržiště a je dokonce největším evropským tržištěm. Každý z pavilonů nabízí jiný sortiment. Na ploše 72 tisíc metrů čtverečních můžete nakoupit zemědělské produkty z celého Lotyšska, ryby a mořské plody, maso, sýry, pečivo, sladkosti, alkohol, ale i květiny, suvenýry nebo oblečení.

6. Ochutnejte místní speciality, pivo a balzám

Gastronomie Lotyšska je ovlivněná blízkostí moře i kuchyní někdejších dobyvatelů země. Lotyši milují hlavně maso, ryby, klobásy, bramboráky, palačinky, nasládlý žitný chléb a mléčné výrobky. V rižských hospůdkách a restauracích můžete ochutnat mnoho specifických pokrmů. Jako alternativu k nealkoholickým nápojům zde dostanete kefír.

Velké oblibě se zde těší pivo a k dostání je nepřeberné množství různých druhů. Ochutnejte například Aldaris nebo Cēsu.

Za zmínku stojí také tradiční velmi hořký bylinný likér Rīgas Melnais balsams (Rižský černý balzám). Tajný recept zahrnuje 24 rostlinných ingrediencí. Směs vzniká v dubových sudech a nápoj se prodává v hliněných džbáncích, protože sluneční světlo neblaze ovlivňuje jeho kvalitu. 

7. Prozkoumejte okolí

V severní části Rigy můžete navštívit skanzen. Lotyšské etnografické muzeum v přírodě bylo založeno v roce 1924 a má rozlohu 87 hektarů. Uvidíte zde lidovou architekturu ze všech historických zemí Lotyšska.

Na severovýchodním konci města najdete jezero Ķīšezers o rozloze přes 17 kilometrů čtverečních. Na jeho březích můžete kromě odpočinku u vody navštívit rekreační park a zoologickou zahradu.

Nedaleko Rigy směrem na západ leží malebné lázeňské městečko Jūrmala, kde si můžete prohlédnout dřevěné secesní domky, odpočinout si na pláži nebo hledat vyplavené kousky jantaru.

Za Jūrmalou se rozprostírá národní park Ķemeri. Můžete se zde projít vodnatou krajinou po dřevěných chodníčcích a na ptačích pozorovatelnách se rozhlížet po okolí.

Booking.com