Zámek Sychrov, to je novogotika pod taktovkou věhlasných Rohanů

Zámek Sychrov (Česká republika)
Zámek Sychrov (Česká republika)

Natáčelo se zde několik slavných pohádek, můžete si také zblízka prohlédnout nesmrtelnou slávu novogotického stavitelského umění. To jsou hned dva vážné důvody, proč navštívit zámek Sychrov. Kde ho vlastně najdeme? Jen pár kilometrů od Liberce nebo Turnova, na místě, kde stála někdejší středověká tvrz, vyrostl nejprve dvoupatrový barokní zámek a jeho pozdější empírová a romantická novogotická přestavba, láká turisty určitě také. Abyste věděli, ve sbírkách Sychrova jsou desítky tisíc různých kousků – a nejde vždy jen o knihy.

Rohanské sbírky lákají k zevrubné prohlídce…

Co všechno najdeme ve sbírkách Sychrova? Jsou to francouzské portréty, mezi nimiž nechybí ani zpodobnění pomazaných hlav s bourbonskou krví, ale i desítky obrazů, kde jsou navěky zapsáni členové proslulého rohanského rodu. Konají se tu svatby, různé další kulturní události, ale právě Rohanové jsou jasným číslem jedna. Základní prohlídkový okruh se věnuje právě a jedině jim, neboť Sychrov sloužil coby jejich letní rodinné sídlo. Interiéry jsou otevřeny celoročně, projdete si je zhruba za hodinku – a věřte nebo ne, ale nocovali tu císař pán František Josef I. nebo pruský panovník Vilém I. Knížecí pracovna, ložnice, přijímací salon nebo velká jídelna a královské apartmá, určené právě pro významné hosty. Nezbývá než dodat, že vše zajímavé stihnete zhruba za necelou hodinku.

Kníže Kamil Rohan nesbíral jen portréty významných šlechticů, ale zajímal se i o umění řezbářské. Díky jeho iniciativě si dnes můžeme prohlédnout i sbírku v podání českých umělců. Dětem je určena prohlídka s princeznou, respektive průvodkyní v kostýmu princezny, co trvá zhruba půlhodinu a k dispozici je pouze a jedině během období letních prázdnin.

Zavítejte i doprostřed zeleného háje…

Vedle zámku Sychrov se rozprostírá i krásný anglický park, jehož výměra činí hned 26 hektarů. Má za sebou už dvě století a za jeho otevřením stojí kníže Charles z Rohanů, jenž se o botaniku zajímal víc než o cokoliv jiného. Jen v polovině devatenáctého století mělo být vysazeno na dva tisíce stromů, včetně řady dubů a lip. Projděte se až na takřečenou Rudolfovu vyhlídku, kterou navštívil i muž, po němž nese symbolicky jméno – korunní princ Rudolf. Nechybí ani vzácné dřeviny, jako je cesmína, křídlatec nebo také šácholan, javor tatarský a kaštanovník jedlý jsou také čestnými členy této knížecí lóže plné dřevin.

Vraťme se k prohlídkám – aneb co všechno se ještě na Sychrově v interiéru nabízí? Je to třeba výstava nazvaná prozaicky „Technopolis“, kde jsou k vidění vynálezy z minulého a předminulého století, najdete ji v místech, kde se dříve nacházela konírna. Nabízí se i výstava dětských panenek a noční kostýmovaná prohlídka, kde se podíváte i na divadlo. Pravda, 200 korun za prohlídku je v jistém smyslu český nadprůměr, ale dostanete za své peníze natolik příjemnou podívanou, že litovat této investice jistě vůbec nebudete.

Bretaňská věž, ale kupříkladu také romantická zřícenina Arturův hrad nebo pamětní deska jako vzpomínka na návštěvy Antonína Dvořáka, kterému se ve zdejším parku dostávalo četné umělecké inspirace. Nu, co si přát více, že? Snad jen, aby vyšlo počasí, protože v pěkném letním dni si projdete nádherný parčík…

Booking.com