Nový Zéland láká turisty vůní dálek i zelenými pláněmi

Jezero Tekapo (Nový Zéland)
Jezero Tekapo (Nový Zéland)

V některých končinách světa se o přírodu umí starat doslova na jedničku s hvězdičkou, jedním z takových premiantů je určitě Nový Zéland. 268 tisíc čtverečních kilometrů, pět milionů obyvatel, skvělý životní standard a jízda autem vlevo, která tu odráží dlouhodobý britský vliv. Nakonec, formální hlavou státu je královna Alžběta II., zastupovaná běžně pro všední záležitosti osobou guvernérů. Začněme tedy s prohlídkou v hlavním městě a nezapomeňme na národní parky s přírodou, kterou v takovém složení jen tak někde nenajdete.

Hlavní město Wellington tvoří přechod mezi oběma ostrovy

Nežije tu ani 200 tisíc lidí, město je ze tří stran objímáno mořskými vlnami a takřka dvě století trvající historii odstartovali britští osadníci. Wellington má perfektně fungující mezinárodní letiště a je velmi pravděpodobné, že vaše pouť začne právě tady. Je tu budova parlamentu i zoologická zahrada se stoletou tradicí, kde žil slavný pelikán Percy. Největším městem Nového Zélandu je ovšem Auckland, ležící na samém severu země. Půl druhého milionu obyvatel, moderní infrastruktura a britští zakladatelé, stejně jako u dalších větších měst obou ostrovů. Lord Auckland by byl jistě pyšný, dominantou je tu budova zvaná Sky Tower – která sahá skutečně do oblak, je totiž vysoká hned 328 metrů. Nezapomeňte tu ochutnat slavné novozélandské víno. Vinné révě se tu totiž opravdu daří!

A nyní hurá do přírody, začněme třeba ve fjordu Milford Sound na samém jihu země, který si zamiloval třeba Rudyard Kipling. Právě tady také začíná národní park Fiordland, zaujímající plochu skoro třinácti tisíc kilometrů čtverečních. Delfíny, ptáci kivi nebo kakapo soví, ale také vzácné druhy kapradin, to je jen malý střípek z přírody, která tu na vás čeká nedaleko malého města Te Anau, které může sloužit jako základna pro výlety. A když vyrážíte do přírody, neshánějte hotely a radši si pronajměte obytné auto.

Národní parky Nového Zélandu skýtají rozličné krásy…

Projděme si ještě pár dalších parků, abychom si dokázali, že tato země je skutečně rozkvetlá a stále zelená. Pokud se vyrazíte na zájezd na Nový Zéland, můžete si vybrat z třináct národních parků. První byl založen už v roce 1887, dohromady zaujímají více než desetinu rozlohy země. Další, který si představíme, nese jméno po slavném nizozemském objeviteli. Národní park Abel Tasman byl založen v roce 1942 a je na severu většího z obou ostrovů. 237 čtverečních kilometrů možná není mnoho, ale žijí zde tučňáci, vačice a podobně jako u nás také jeleni. Pobřežní oblasti skýtají perfektní podmínky pro trempský výlet.

A teď tedy do třetice, Národní park Tongariro je tím, který je vůbec nejstarší na Novém Zélandu, zabírá území o rozloze skoro osmi stovek metrů čtverečních. Nachází se v srdci severního z ostrovů. Najdete tu hlavně památky na původní maorské osídlení, ale třeba také aktivní sopku Ruapehu, pnoucí se do výše 2797 metrů nad mořem. Oblíbená základna lyžařů nebo horolezců často mění teplotu i rychlost a směr větru, zkrátka takové aprílové počasí se vším všudy.

Booking.com