Malajsie – Travel Tipy

Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur (Malajsie)

Džungle, tropické ostrovy a podmořský svět – to jsou hlavní devizy Malajsie.

Západní pobřeží Malajsie

Západnímu pobřeží dominuje především hlavní město Kuala Lumpur a historická Melaka. Hojně navštěvovaným místem je ostrov Penang a národní park Taman Negara a Cameron Highlands. Nejlepším místem pro potápění je Pulau Paya Marine Park poblíž ostrovů Langkawi. Taiping je městečko nazývané "nejkrásnější zahradou Malajsie".

Kuala Lumpur !

Malajsijské hlavní město nabízí mnoho k vidění. Mešity, muzea a především Petronas Twin Towers, do roku 2003 nejvyšší budovy světa. Je možné vyjet na vyhlídku na telekomunikační věž Menara KL. Okolí města nabízí výlet k jeskyním Batu. viz Kuala Lumpur – velkoměsto v rozkvětu

Kuala Lumpur (Malajsie)

Melaka !

Historické město a kulturní malajsijské centrum, jedno z nejpěknějších malajských měst se zajímavým mixem čínského, portugalského, holandského a britského vlivu. Je to nejdůležitější historická lokalita Malajsie, v tomto městě se tvořila historie země. Navštívit lze portugalskou pevnost A'Famosa a zajímavá muzea jako Sultánský palác, Námořní muzeum umístěné v portugalské lodi. Na pobřeží jsou pláže, v okolí motýlí a krokodýlí farma.

Penang

Tropický ostrov, malajská "perla orientu". Město Georgetown na ostrově Penang je nejstarší britským sídlem v Malajsii. Penang nabízí přírodu i památky a je důležitým tranzitním místem pro cesty do Thajska a na Sumatru. Zdejší pláže ale nejsou prý zas nijak skvělé. Na ostrově je první motýlí farma na světě, ptačí park a lanovka na Penang Hill. Z památek stojí za zmínku mešita Jalan Acheen v maurském stylu, buddhistický chrám Wat Chaymangkalaram, nebo anglikánský kostel St.George. Nedaleko Georgetowne leží chrám s trochu specifickými interiéry, známý pod jménem "Hadí chrám". S pevninou je ostrov spojen 13-ti kilometrovým mostem.

Cameron Highlands !

Nejznámější horská oblast s příjemným chladnějším počasím v průměrné výšce 1500 m dává mnoho příležitostmi k trekům do džungle. Nejoblíbenější základnou je město Tanah Rata. Při výstupu na nejvyšší vrchol resortu Gunung Brinchang (2032 m) se otevře nádherný výhled na celou oblast. Kromě treků je možné navštívit čajové plantáže.

Národní park Taman Negara !

Taman Negara je nejstarším tropickým pralesem na světě. Nepropustná kypící džungle protkaná horskými hřebeny, průzračnými bystřinami a horskými prameny. Kompletně chráněná oblast o rozloze 4343 km2 se nachází zhruba uprostřed poloostrova. Rozmanitost fauny a flory této původní džungle je výsledkem nepřetržitého vývoje po 130 milionů let. V parku se nachází nejvyšší hora na poloostrově Gunung Tahan (2187 m). Vstupní branou do parku je Kuala Tahan, kde začínají pěší treky nebo výpravy na lodích. V Taman Negara můžete pozorovat nespočet druhů ptactva a pestrobarevných motýlů. Kromě treků můžete vyzkoušet rafting v džungli.

Ostrovy Langkawi

Langkawi je skupina asi stovky ostrovů poblíž thajské hranice. Největší je hlavní ostrov Pulau Langkawi, který je obklopen stovkou ostrovů a ostrůvků. Na ostrově je několik menších starých chrámů, krokodýlí farma, vodopády, mořské akvárium. Oblíbené jsou výlety na okolní ostrůvky Island Hopping. Na Langkawi se pořádají tzv. "Canopy treky" v džungli, které můžete absolvovat už jen v Kostarice. Langkawi jsou zajímavé a mají krásné pláže, nemají ale prý atmosféru východních ostrovů. Ostrov má status "Duty free", takže je vhodný pro nákupy.

Zelená hornatá krajina (Malajsie)

Východní pobřeží Malajsie

Nejlepší malajsijské pláže jsou na východním pobřeží poloostrova zahrnující ostrov Pulau Tioman a souostroví Pulau Perhentian, které jsou také jednou z nejlepších potápěčských destinací na východním pobřeží. Alternativou oproti trochu přeplněným plážím Pulau Perhentian je Kapas, malý tropický ostrov uprostřed průzračného moře. Nejzajímavějším městem na východním pobřeží je Kota Bharu. Scénickou krajinu nabízí oblast série 12 jezer Tasik Chini, kterou obývají příslušníci domorodého kmene Orang Asli.

Pulau Perhentian

Pulau Perhentian je souostroví složené ze dvou ostrovů Kecil a Besar. Jsou zde jedny z nejhezčích pláží v Malajsii a jsou také ideální destinací pro potápění a vodní sporty.

Pulau Tioman

Idylický ostrov s krásnými plážemi a průzračnou vodou je největším z východních ostrovů. Ostrov obklopený korálovými lagunami je oblíbený mezi milovníky potápění a často je označován za nejkrásnější ostrov v celé oblasti. Téměř celé pobřeží je lemováno plážemi, zatímco hornatý střed nabízí treky do džungle a potápění.

Želví líhniště Rantau Abang

Pláže východního pobřeží jsou oblíbeným místem, kam připlouvají mořské želvy ke kladení vajec. Tato hnízdiště na 30 kilometrů dlouhé pláži u Ranatu Abang patří k největším na světě a jsou velmi přísně chráněná. Rantau Abang je jedno ze pouhých šesti míst na světě, kam každý rok od května do září připlouvají velké želvy kožatky a v noci kladou svá vajíčka. Zejména pro zastavení snižování populace tohoto ohroženého druhu kožatek velkých je důležitá zdejší chráněná oblast pro jejich líhnutí. Návštěvníkům je dovoleno tiše ležet od půlnoci do svítání a pozorovat jedinečný výjev kladení vajec těmito obry mezi želvami.

Kožatka velká

Kožatka velká (Dermocheleys coriacea) je největší mořská želva a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Může vážit až 800 kg a dosahuje délky 1.3-1.8m. Je jeden z druhů živočichů, kteří v oceánech cestují na největší vzdálenosti. Živí se především medůzami a potápí se až do hlouby 400 – 1000m. Svá hnízda vyhrabává na písčitých tropických plážích.

Sabah

Sabah je nazýván rájem Bornea. Nachází se tady nejlepší pláže na celém ostrově a Pulau Sapadan je vysněným rájem potápěčů, Labuan je zase oblíbenou destinací pro potápění k vrakům lodí. Hlavními atrakcemi Sabahu je výstup na Mt. Kinabalu a Sungai Kinabatangan, nejdelší řeka v provincii. Oblíbený je výlet za pozorováním želv do národního parku na Turtle Island. Rafflesia Centrum poblíž Kota Kinabalu je zasvěceno rostlině s největším květem na světě.

Národní park Kinabalu ! UNESCO

Park Kinabalu se nachází na severním konci Bornea na ploše 4343 km2. Dominuje mu hora Mt. Kinabalu o výšce 4095 m, nejvyšší vrchol mezi Himalájemi a Mt. Puncak Jaya na Papui Nové Guini. Navzdory své výšce, patří k nejsnáze zdolatelným vrcholům. Park je výjimečně bohatý na rozličnost druhů jak rostlinstva tak i zvířectva, zahrnující škálu od nížin přes deštný prales, tropický vysokohorský les až k pásmu vysokohorských křovin. V parku se podnikají především horské treky včetně výstupu na Mt. Kinabalu a samozřejmě také džungle-treky.

Sepilok Orang-Utan Sanctuary !

V rezervaci Sepilok Forest Centre nedaleko Sandakanu se nachází největší záchranné centrum pro orangutany, kteří jsou vraceni zpět do přírody. V rezervaci je také mnoho dalších původních a vzácných rostlin, zvířat a ptáků.

Orangutan

Orangutan (Pongo pygmaeus) patřící mezi lidoopy je ohrožený druh a vyskytuje se pouze na Borneu. Dosahuje výšky 1.1-1.4m, váží 40-80kg. Je to lesní stromové zvíře, jen málokdy sestupující na zem. Název "orang-utan" pochází z malajštiny a znamená "lesní muž". Oblíbenou potravou je ovoce a jiné části rostlin. Ohrožuje ho především ztráta životního prostředí, dnešní populace čítá kolem 15 000 jedinců.

Národní park Tunku Abdul Rahman

Mořský park zahrnuje pět idylicky smaragdových ostrovů Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi a Sulung s nejlepšími plážemi na Borneu.

Sarawak

Provincie Sarawak je asi nejméně navštěvovanou částí Malajsie, ale rozhodně si to nezaslouží. Vyniká především přírodou a má několik skvělých národních parků. Jeskyně řadící se k největším na světě se nacházejí kromě Gunung Mulu také v národním parku Niah.

Kuching

Hlavní město Sarawaku je prý jedno z nejpříjemnějších měst v Asii. Nachází se zde skvělé Sarawak Museum, jedno z nejlepších v Asii. Z Kuchingu lze podnikat výlety do okolní vesniček na pobřeží, horské treky do blízkých národních parků. V jeho okolí se nachází Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre pro orangutany.

Národní park Bako !

Park se rozkládá se na 2742 hektarech rozeklaného pískovcového poloostrova od řeky Bako ke Kuchingu. Podnikat lze treky do džungle, pozorování ptáků nebo navštívit vesnice domorodých kmenů Dajáků. Je možné také plavání a opalování. Dalšími parky v této části Sarawaku jsou národní parky Kubah a Gunung Godging, kde je možné vidět "rafflesii".

Národní park Gunung Mulu ! UNESCO

Gunung Mulu je významný zejména z hlediska rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů. Nachází se zde ale také jeden z nejrozsáhlejších a nejpěknějších systémů tropických krasových vápencových jeskyní na světě. Zdejší jeskyně jsou opravdu mimořádné. Mulu Sawarak Chamber Cave je vůbec největší známou jeskyní na světě a Deer Cave je zase největší jeskynní chodbou. Parku dominuje Gunung Mulu, pískovcová hora o výšce 2377 m, druhý nejvyšší vrchol v Malajsii. Park se rozkládá na ploše 544 km2. Podnikají se zde treky do džungle, horské treky a výpravy do jeskyní.

Booking.com