Quimper je kulturní srdce Bretaně

Quimper (Bretaň - Francie)
Quimper (Bretaň - Francie)

Quimper – kulturní srdce Bretaně, jehož pojmenování vychází „kemper“, což znamená „splývání“ a odkazuje na soutok dvou významných řek: Odet a Steir. Odet je obecně považována za jednu z nejkrásnějších řek a její tok hlídají mnohá drobnější přemostění a malé můstky, lemované květináči s pelargoniemi. Tento příjemný pohled spojený s čerstvým vzduchem odrážejícím se od vodní hladiny naláká dozajista na výlet lodí.

Quimper je starobylé hlavní město, jež se honosí rustikální atmosférou právě v zmíněné květinami obsypané lávky. To však není jedinou ozdobou města. Své postavení si vydobude na vaší cestě určitě katedrála Saint-Corentin s gotickou fasádou, jež je zasvěcena prvnímu biskupovi v Quimper Corentinovi. Město si uchovalo svou tvář v podobě hrázděných domků ze 14. století a drobných obchodů. Ulice jsou pojmenovány po starých povoláních. Místo, nazývané au beurre, kde se prodává máslo, je údajně jedním z nejkrásnějších míst v Quimper. Nedaleko biskupského paláce jsou viditelné stopy v podobě původního města z patnáctého století. Stará tržnice sice vyhořela 1976, ale nově vybodovaný Halles St. Francis vás vřele uvítá, zvláště v sobotu ráno.

Odcházet budete naplněni typickou bretaňskou atmosférou a s ústy plnými vynikající crépe (palačinka). Bývalý biskupský palác dnes slouží jako muzeum. Musée Départemental Breton vystavuje nálezy z archeologických vykopávek, nábytek a jiné exponáty. Nejedná se však o jediné muzeum v Quimper, další zajímavé výstavy můžete zhlédnout např. v Le Musée des Beaux Arts, Le Quartier (Centre d’Art Conteporain), Le Musée de la Faïence či Le Musée de l’Alambic. Kulturní potěchu tvoří také duo zajímavých divadelních budov, v nichž si již odehrál nejeden životní příběh, tj. Le théâtre Max Jacob či Le théâtre de Cournouaille.

Quimper je znám také svými festivaly. Jako jedno z mála měst pořádá také zimní festival, a to Les Hivernautes, v létě se setkáte s potulnými koncertníky na nárožích ulic, s dudáky či hráči na akordeon. Koná zde však i letní festival oslavující keltské kořeny – Festival de Cournouaille.

Máte-li ještě chuť prošlápnout podrážky, nasměrujte kompas či GPS k vesnici Locronan, patřící mezi „Nejkrásnější vesnice Francie“, sdružení, jež podporuje francouzský cestovní ruch. Ať už vás nalákají žulové renesanční domky či kostelík sv. Ronana, neprohloupíte. Necelých 40 km od Quimper leží přístavní městečko Audierne, jež vás uchvátí svou přirozeností a co se týče aktivnějších typů, nachází se zde ornitologická rezervace či pozoruhodné akvárium. Máte-li odvahu a chuť nechat se ovanout silným vichrem a vnímat vášeň vln narážejících do skalisek, nesmíte opomentou nejzápadnější bod Francie, mys Pointe du Raz. Severně se pak rozléhá písečná pláž zvaná Záliv mrtvých, odkud byli v dávných dobách převáženi zesnulí keltští druidové k pohřbu na ostrov Île de Sein.

Booking.com