Ukázka středověku v současnosti s odkazem dob Římanů, to je Vannes

Vannes (Francie)
Vannes (Francie)

Přijedete sem ze všech směrů po kvalitních dálnicích a může se pochlubit moderním golfovým parkem. Město má více než 50000 obyvatel a leží na jihu Bretaně u moře. Zároveň se může pochlubit historickým jádrem města ve středověkém stylu a je jedním z nejslavnějších vévodských měst Francie. Zachovalo se 400 metrů městského opevnění. To je Vannes.

Historické jádro Vannes je ukázkou středověku v současnosti

Vannes (bretonsky Gwened) je jedním z nejstarších měst celého regionu Bretaň s historií více než 2000 let dlouhou. Na počátku se město jmenovalo Darioritum, později Venetis a bylo vystavěno jako galsko-římské město na kopci Boismoreau. Odkaz historie zde najdeme takřka na každém kroku.

Od 9. do 16. století byl Vannes hlavním městem nezávislého bretaňského vévodství, v roce 1532 pak byla podepsána dohoda o unii s Francií a tak se město stalo francouzské. Bretonština jako v celém regionu Bretaň je zde stále používaným jazykem. Historické centrum působí, jako byste se ocitli ve středověku, pokud si odmyslíte antény na domech. Typická středověká architektura se tu dochovala v plné kráse dodnes a mnohé stavby jsou citelně rekonstruovány. Jednou z hlavních památek v centru je gotická katedrála sv. Petra s věží v románském slohu. Pohled na panorama staré části Vannes je skvostem středověké architektury a jeho úzké uličky

Městské hradby chránily Vannes po staletí, dochovalo se 400 metrů opevnění

Kromě centra města oplývajícího středověkem působí okázale také dochované městské opevnění, které se zachovalo v délce 400 metrů. Pochází ze 13. století. Tyto hradby obklopují historické centrum a na druhé straně od nich se nachází okrasný rozlehlý park Parc de la Garenné. Ani historie pravěku zde nechybí. V místním muzeu prehistorie si můžete prohlédnout památky z dob neolitické kultury megalitických staveb. Neméně zajímavé je také muzeum výtvarného umění. Moderní tvář města pak tvoří přístav s mnoha jachtami a loděmi.

Vannes se můžete vydat na další toulky po Bretani a během cestování navštívit například megality v Carnacu, které souvisí s místním muzeem prehistorie a danou dobou neolitu, dále třeba nedaleké město Auray, které je rovněž ukázkou středověku. Ze vzdálenějších cílů lze navštívit například poklidné městečko Josselin či Pontivy, město knížecího rodu Rohanů.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama