Petrohrad je ruským historickým skvostem
S více než pěti miliony obyvatel jde o druhé největší město na území Ruské federace. Jedna z nejsevernějších světových metropolí, Petrohrad (Sankt Petěrburg), je díky své strategické poloze na březích Baltského moře zároveň jedním z nejdůležitějších ruských přístavů. O někdejším hlavním městě celého Ruska byly již popsány tisíce, ne-li miliony stránek, a přesto o něm stále nebylo řečeno vše. V následujících řádcích si toto pozoruhodné město tedy představíme o poznání stručněji.
Petrohrad je město jako z pohádky
Pokud se vám někdy naskytne příležitost pobýt nějakou dobu v Rusku, nenechte si ujít příležitost zavítat alespoň nakrátko právě do Petrohradu. Byť ani týden či dva nestačí na to, abyste se dosyta nabažili veškerých turistických atrakcí, které Petrohrad nabízí, i krátká návštěva vám dá přičichnout k neopakovatelné atmosféře. Petrohrad sice není prvoplánový dovolenkový cíl, ať už kvůli své geografické poloze nebo pro napjatou politickou situaci, ovšem pro milovníky historie se jedná doslova o povinný výlet.
Pokud chcete důkladněji poznat město, které tvořilo kulisy nesčetných literárních či filmových příběhů, není lepší možnosti než vidět ho na vlastní oči. Petrohrad hrál klíčovou roli v novodobé historii Ruska a tři staletí dějinného vývoje jsou zde patrné na každém kroku. Na své si tak přijde každý, kterému nejsou cizí osudy ruské dynastie Romanovců. Právě z ní pocházel zakladatel Petr I. Veliký, vládnoucí v letech 1682-1725.
Odkaz Petra Velikého
Osobnosti Petra Velikého vděčí Rusko za své nynější postavení světové velmoci. Právě tento panovník se významným způsobem zasloužil o modernizaci celého obrovského impéria a zanechal po sobě odkaz přetrvávající stovky generací. Jedním z nich je i město v ústí Finského zálivu, které ovšem nepojmenoval po sobě, jak by název napovídal, ale po svatém apoštolovi Petrovi. Na místě původních močálů byly jako první položeny základy Petropavlovské pevnosti, a to konkrétně v květnu roku 1703.
Tento kamenný kostel se pyšní nejvyšší pravoslavnou zvonicí na světě a stal se mauzoleem pro mnoho významných osobností ruské historie, včetně samotného Petra I. Císař si ve své fantazii však vysnil velkolepé město a Petrohrad byl již od počátků předurčen k tomu, aby se stal světovou metropolí se vším všudy. Brzy tak přibývaly další stavby: vyrostla zde budova Akademie věd, Alexandrův sloup na počest vítězství proti Napoleonovi, či zcela nová univerzita.
Impozantní chrámy i paláce dodnes se návštěvníkům tají dech při pohledu na katedrálu svatého Izáka (známou také jako Izakijevská katedrála), jejíž výstava trvala dlouhých čtyřicet let. Druhá největší pravoslavná katedrála na světě se nachází na stejnojmenném náměstí v samotném srdci města a pojme úctyhodných 14 000 návštěvníků. Ti se zde mohou pokochat pohledem na zlatou kupoli zdobenou sto kilogramy zlata, odkud se nabízí nepřekonatelný výhled na celé město.
Není divu, že takový stavba figuruje na seznamu UNESCO. V Petrohradu najdeme stovky církevních staveb, nicméně některé z nich si zaslouží zvýšenou pozornost. Například chrám Kristova vzkříšení byl postaven na místě, kde v roce 1881 došlo k atentátu na cara Alexandra II. Kazaňská katedrála je potom perlou klasicistní architektury, která se v roce 1733 stala svědkem korunovace císařovny Kateřiny II. Veliké.
Nenechte si ujít Ermitáž, největší muzeum světa
Když se řekne Petrohrad, většině lidí se vybaví pojem Ermitáž – jedno z nejrozsáhlejších a nejznámějších muzeí na světě. Součástí Ermitáže je řada významných budov (například známý Zimní palác, bývalá carská rezidence, kde v roce 1917 započala velká říjnová revoluce), a především bohaté sbírky uměleckých děl. S jejich shromažďováním započala císařovna Kateřina II. Veliká v roce 1764 a v současné době zahrnují více než tři miliony položek. Veřejnosti je přístupných šest budov muzea a není proto divu, že zde milovník umění dokáže bez nejmenších problémů strávit třeba celý den.
Marek Kos | 16.6.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
11,9°C
|
Předpověď počasí |