Mořské jeskyně Blue Grotto a jejich barevné divadlo

Blue Grotto (Malta)
Blue Grotto (Malta)

Maltské souostroví toho má milovníkům přírody hodně co nabídnout. Najdeme zde několik přírodních rezervací, vzácné rostliny a živočichy, mezi nimi dokonce endemity. V pozadí však nezůstává ani neživá příroda. Skaliska, útesy a mořské jeskyně přitahují turisty ze širokého okolí. Mezi nejnavštěvovanější z jeskyní patří Blue Grotto.

Blue Grotto je jtraktivní soustava jeskyní   

Blue Grotto není označení pouze pro jednu jeskyni, ale pro celou jeskynní soustavu. Toto místo se nachází na jižním pobřeží ostrova Malta. K jeskyním se dostanete se sem lodí z přístavu Wied iz Zurrieq. Plavba trvá asi půlhodinku.  Nejen turisté, ale i sami Malťané, sem jezdí obdivovat nádherné přírodní scenérie, které dokáže vykouzlit orchestr, tedy přesněji trio vody, světla a minerálů, které obsahují zdejší horniny.

Barevný magnet pro potápěče

Neuvěřitelné barevné kombinace modrou s fialovou počínaje a oranžovou se zelenou konče prý dříve vábily námořníky. Dnes vábí především potápěče, pro které je Blue Grotto učiněným rájem. Na výlet k podmořským jeskyním se vyplatí si přivstat. Nejkrásnější barevnou podívanou si zde totiž užijete brzy ráno.

Místo opředené mýty

Podle mýtů jeskyně obývaly nymfy, jako tomu bylo také v případě jeskyně Calypsó v útesu nad zálivem Ramla Bay na vedlejším ostrově Gozo, kde žila svůdná nymfa Calypsó věznící bájného Odyssea po několik let. Co kromě barevného divadla dále můžete vidět, to je vysoký skalní oblouk vysoký přes 40 metrů.

Přírodu dotvářejí lidé

Nejkrásnější výhled na jeskyně Blue Grotto je z horní vyhlídky, kam se buď můžete nechat dovést taxíkem, anebo se vlastními silami vydrápat po strmé silnici. Druhá varianta je sice mnohem náročnější, odměna je pak o to sladčí. Mimochodem sladká je také omamná vůně smokvoně, která zde poměrně hojně roste. Bohužel v posledních letech nádhernou přírodu ostrovního pobřeží dotvářejí lidé, a to velmi nevkusným způsobem. Haldy PET lahví narážející do skalisek patří mezi nepřehlédnutelné kamínky v pestré mozaice maltské krajiny.

Navštivte také megalitické chrámy

Další turistickou atrakcí, kterou se může Malta pochlubit, jsou megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra, které jsou svědky zdejší megalitické kultury, která zde začala vznikat již 5000 let před naším letopočtem. Hagar Qim a Manjdra jsou nedaleko Blue Grotto, takže je to ideální kombinace na jednodenní výlet. Megalitickým chrámům a cestování v čase věnujeme samostatné články.

Booking.com