Prohlédněte si všechny krásy historického Olomouce pěkně zblízka
Pokud rádi cestujete po moravských regionech, nemůžete vynechat město, které bylo v minulosti hodně významné, a i dnes je centrem jednoho z našich nejdůležitějších krajů. Když se řekne Olomouc, turistům se jistě vybaví nádhera Hané, orloj na radnici, ale i zoologická zahrada nebo pohled ze Svatého Kopečku. Symbolem města, jehož ulicemi kráčela česká i světová historie, je také barokní sloup Nejsvětější Trojice, jenž se pyšní zápisem do prestižního seznamu organizace UNESCO. A tím prohlídka teprve začíná, nechejte se proto zlákat, abyste v regionu strávili pěkných pár dnů!
Nabízí se hned několik sakrálních klenotů
Pokud máte rádi Hanou, nebudou pro vás jistě následující řádky vůbec ničím neznámým a novým. Katedrála svatého Václava v Olomouci je stavbou vysvěcenou už v první polovině dvanáctého století a nese v sobě ducha staré gotiky. Nákladná rekonstrukce v novém tisíciletí se zdařila na výbornou, hlavní věž se pne do stometrové výše a je dominantou pro celé okolí. Pokračujme ale dál, protože významnou památkou je také arcibiskupský palác. Sídlo mocného muže, který měl ve své době vliv i na královskou politiku, nabídne pohled hlavně na barokní slávu, ale prohlédnout si můžete i takzvaný Rokokový kabinet. Najdete i odkaz na císaře Františka Josefa I. a během Noci kostelů si budete moci prohlédnout i biskupskou kapli.
Pojďme se podívat i na Svatý Kopeček
Místo, kde je klid a mír, ale také slavná zoologická zahrada. Jde o historickou obec několik kilometrů od Olomouce, která nabídne prohlídku premonstrátského kláštera a baziliku Navštívení Panny Marie, která je častým cílem různých poutí. Pokud si chcete užít místní ZOO, pak vězte, že má více než 40 hektarů a píše již sedmé desetiletí své historie. Dopravu obstarává linka číslo 11, prohlédnout si můžete kromě jiného i dům, kde žil proslulý poeta Jiří Wolker.
Radnice s orlojem je také atraktivní
Zalíbí se milovníkům renesance, ale potěší i fanoušky gotiky. Radnice, která je v Olomouci po šest staletí a tyčí se do výše 75 metrů, nabídne i několik stálých expozic. Můžete se podívat na město v proměnách generací, ale i nahlédnout do příběhu orloje nebo historie radnice. Je to právě olomoucký orloj, jehož historie se začala psát v 15. století. Pravděpodobně byl dostavěn v roce 1422 a souvisí s ním i legenda o tom, jak byl jeho autor oslepen. Mělo jít o saského umělce Antonína Pohla. Orloj si vychutnáte každý den v pravé poledne, kdy startuje jeho produkce. Pokud to nestihnete, bohužel platí, že si musíte počkat zase na další termín druhý den, žádná večerní nebo odpolední procházka figurek se již nekoná.
TIP Autopůjčovna Praha - výhodné pronájmy aut na výlety, dovolenou.
Vděčnost za konec morové epidemie
Začal se stavět v roce 1715 a slavnostně odhalen byl v polovině osmnáctého století. Baroko reprezentuje dílo umělců Rendera, Sattlera a Zahnera, kterým je Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. 35 metrů na výšku, trochu italské inspirace, osmnáct soch světců na základně a památka na slávu Cyrila a Metoděje, moravských to věrozvěstů. Stavba se dostala na seznam UNESCO při čtyřiadvacátém zasedání v roce 2000. Stala se symbolem vděčných obyvatel města, protože morová rána po dlouhém čekání na začátku osmnáctého věku konečně ustoupila.
Nahlédněte i do světa plného zeleně
Vznikl na přelomu devatenáctého a dvacátého století, jeho součástí je botanická zahrada s tisíci růžemi z celého světa a najdeme jej pod hradbami historického srdce Olomouce. Park Petra Bezruče symbolizuje klid, pohodu a romantiku spojenou s celou Hanou. Je na něm vidět, že byl inspirován anglickou předlohou.
Mimochodem, když do Olomouce zavítáte v prosinci, nenechte si ujít Vánoční trhy, které se tradičně konají na Horním náměstí u radnice. Olomouc a celý Olomoucký kraj má řadu další zajímavostí, které stojí za návštěvu. K hlavním lákadlům patří hrad Bouzov, hrad Sovinec a zámek Náměšť na Hané. Moderní stavitelství pak reprezentuje vila Primavesi, která zastupuje secesi.
Marek Kos | 31.7.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,2°C
|
Předpověď počasí |