Hrad Bouzov – romantická gotika na Moravě

Hrad Bouzov (Česká republika)
Hrad Bouzov (Česká republika)

Hrad Bouzov pochází z přelomu třináctého a čtrnáctého věku, gotický hrad později vlastnil i markrabě Jošt, synovec Karla IV. Jako majitelé se vystřídali slovutní čeští šlechtici, jakož i členové Řádu německých rytířů, sloužil i jako císařské vězení pro zajaté švédské vojáky. Podle některých indicií se pak právě na hradě Bouzov narodil král Jiří z Poděbrad. Ačkoliv stále působí středověkým dojmem, podstoupil Bouzov rozsáhlou přestavbu na začátku minulého století v romantickém duchu. A natáčela se zde řada filmů, jaké například?

Hrad Bouzov je oblíben u filmařů

O princezně Jasněnce a létajícím ševci, říká vám to něco? Právě tento snímek se natáčel na hradě Bouzově, mnoha českým divákům se ale spíše vybaví Princezna Fantaghiro. Tato italská pohádka z devadesátých let, která se dočkala celé řady pokračování, se stala slavnou i díky účasti českých herců – Kateřiny Brožové, Pavla Zedníčka nebo Filipa Renče. Když už jsme ale u pohádek, natáčelo se jich tu samozřejmě více – O medvědu Ondřejovi, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, z novějších třeba Rumplcimprcampr. V roce 1993 se hrad Bouzov mihl i ve filmu Mladý Indiana Jones.

 

Na prohlídku hradu Bouzov si vyhraďte přinejmenším dvě hodiny, otevřeno je tradičně od března do listopadu s tím, že pondělí je obvykle zavíracím dnem. Prohlídkových tras je tu hned několik, jedna je věnovaná i malým dětem, průvodcem jim bude Ohnivec, v závěru získají rytířský glejt (tedy ochranný list). Děti si projdou rytířskou chodbu i kuchyni a zbrojnici, dospělým je pak určeno dalších šest možností – z nichž některé jsou sezonní. Třeba takzvaná zimní trasa, dostupná v březnu a listopadu, vás provede Alžbětiným křídlem, kaplí nebo starou kanceláří. Další prohlídkový okruh ukáže zblízka reprezentační prostory Bouzova, nahlédnete do jídelny velmistra Řádu německých rytířů nebo kapitulní síně. Pokud si chcete užít pohled takříkajíc z ptačí perspektivy, nabízí se věž Hláska, nejvyšší z celého hradu.

Na hradě Bouzov se koná pestrá paleta kulturních akcí, jen si vybrat to svoje

Na hradě Bouzově se každoročně odehrává řada zajímavých akcí, užijí si příznivci hudebních koncertů a výstav, často lze navštívit i přednášky nebo nejrůznější kurzy. Cesta sem je poměrně snadná, hrad je situován do krajiny poblíž města Loštice v okresu Olomouc. Lehce se sem proto dostanete autem, parkoviště je jen zhruba 300 metrů od vstupní části hradu.

Morava ale skýtá mnohem více zajímavých lokalit, pokud jste milovníky hradů a zámků, jistě vaše srdce přímo zaplesá. Asi patnáct kilometrů od Olomouce najdeme zámek Náměšť na Hané, který láká nejen k procházce malebným parkem – ukáže vám totiž to nejlepší z baroka. Pokud ale máte raději trochu gotiky, nevynechejte slavný Sovinec, který se nachází nedaleko Rýmařova.

Booking.com