Frenštát pod Radhoštěm – město v podhůří Beskyd

Frenštát pod Radhoštěm (Česká republika)
Frenštát pod Radhoštěm (Česká republika)

Přesné datum založení města je sice ukryto v historii, ale vše nasvědčuje tomu, že zdejší oblast je osídlena přinejmenším sedm století. První prameny hovoří o roce 1382, nicméně tehdy už město dávno bylo postaveno. Frenštát pod Radhoštěm potkaly i nemilé události, vyplenění Švédy během třicetileté války, opakovaně dokonce zaútočila i morová epidemie. Na druhou stranu je zdokumentován i místní rozkvět, dlouhá léta se dařilo tkalcům a dalším řemeslníkům. Dnes tu žije asi jedenáct tisíc lidí a jde o příjemné městečko novojičínského okresu. Co vše tu můžeme obdivovat?

Město lyžování zaslíbené, narodili se tu Janda i Raška

Olympijský vítěz ve skocích na lyžích z Grenoblu Jiří Raška, šampion Turné čtyř můstků ze sezony 2005/2006 Jakub Janda. Obě osobnosti jsou neodmyslitelně spjaté s Frenštátem, i když Janda se narodil na Ostravsku. Je to náhoda? Určitě ne, protože zdejší oblast lyžování prostě přeje, zdejší skokanské můstky vychovaly řadu olympioniků. Kvete tu i cyklistika nebo paragliding, nakonec, kotlina Beskyd je malebná i při pohledu z ptačí perspektivy.

Pod horou Radhoštěm najdete i krásné historické náměstí Frenštátu, novorenesanční budova radnice vystavěná v devatenáctém století nabídne i pohled z vysoké věže, beskydské panoráma doslova jako na dlani. Mezi další známé památky se řadí Morový sloup Panny Marie, ale i kostel svatého Martina, jenž byl vystavěn v druhé polovině sedmnáctého století na místě někdejší sakrální stavby, jež padla za oběť velkému požáru v roce 1661. Do třetice můžeme zmínit i Lurdskou kapli svaté Marie, již dala vystavět paní Bumbalová jako poděkování za uzdravení.

Lanová dráha Pustevny nabídne ještě hezčí pohled z výšky

Vydejte se na lanovku Pustevny, která vás doveze až do nadmořské výšky 1018 metrů. Půl druhého kilometru cesty a čtyři sta metrů převýšení, pohodlí se vším všudy, sedačková lanová dráha nabídne pohled na okolní krajinu, o jakém se vám skutečně nesnilo. Mnoho lidí pak jistě potěší i fakt, že je zde už celých sedmnáct let velký aquapark s šedesátimetrovým tobogánem. Je fakt, že děti se rozhodně nudit nebudou. Pokud do Frenštátu pod Radhoštěm přijíždíte na několik dní s karavanem nebo stanem můžete využít služeb místního autokempu.

Pod Radhoštěm se pak rozkládá ještě jedno město, kterým je historický Rožnov pod Radhoštěm. Ten kdysi vlastnili Žerotínové a přizpůsobili je obrazu svému, rozkvetl i díky pivovaru a papírnám. Valašské muzeum v přírodě brzy oslaví sto let existence a je největším místním turistickým tahákem. Zdejší Pustevny vám pak ukáží, jak žili vyděděnci ze společnosti před desítkami let. Kus opodál je pak hrad Hukvaldy, největší zřícenina Moravy, ležící na vysokém kopci. O něm blíže však až někdy příště!

Booking.com