Výlet do malebného Štramberku

Štramberk (Moravskoslezský kraj - Česká republika)
Štramberk (Moravskoslezský kraj - Česká republika)

Vítejte ve Štramberku, jednom z nejmalebnějších městeček v České republice. Nachází se v Moravskoslezském kraji, pouhých 10 km jihovýchodně od Nového Jičína. Toto kouzelné město s bohatou historií a fascinujícími tradicemi je ideálním místem pro milovníky kultury, historie a přírody.

Historie města

Štramberk, známý také jako Moravský Betlém, se může pochlubit historií sahající až do pravěku. Archeologické nálezy z jeskyně zvané Šipka, která se nachází v blízkosti města, ukazují, že tato oblast byla osídlena již v době kamenné. Dokonce byly nalezeny fosilie známé jako Štramberský člověk, které patřily pravěkým lidem.

Město jako takové bylo založeno kolem 13. století, kdy na vrcholu kopce Kotouč byl postaven mohutný hrad. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1359, ale je pravděpodobné, že osada existovala již předtím. Ve středověku město prospívalo díky své strategické poloze a obchodu.

V 16. století byl Štramberk povýšen na město, což přispělo k jeho dalšímu rozvoji. Bohužel, město bylo během třicetileté války (1618-1648) těžce poškozeno a jeho význam začal upadat.

Ve druhé polovině 18. století a v 19. století prošel Štramberk průmyslovou revolucí. Město se stalo významným centrem truhlářství a vznikly zde také první továrny, například na výrobu textilu.

V roce 1781 udělil císař Josef II. Štramberku právo pořádat trhy, což přispělo k dalšímu ekonomickému rozvoji města. V tomto období také vznikly typické štramberské truhlářské domy, které dodnes tvoří jedinečnou atmosféru města.

V 20. století bylo město zasaženo oběma světovými válkami, ale přesto si udrželo svůj historický charakter. Dnes je Štramberk oblíbeným turistickým cílem, který svým návštěvníkům nabízí nejen bohatou historii, ale také unikátní kulinářské speciality, jako jsou štramberské uši.

Nejvýznamnější památky Štramberku

Trúba - Jednou z nejvýraznějších památek Štramberka je bezesporu Trúba, zřícenina hradu postaveného v 13. století. Nachází se na vrcholu kopce Kotouč a poskytuje nádherný panoramatický výhled na celé město a okolní krajinu. Trúba je vysoká 40 metrů a je otevřena pro veřejnost jako rozhledna.

Náměstí - Srdcem města je jeho náměstí, obklopené řadou historických truhlářských domů z 18. a 19. století. Tyto dřevěné domy s bohatou výzdobou jsou typické pro Štramberk a dodávají mu jedinečnou atmosféru. Mnoho z těchto domů je dnes chráněno jako kulturní památka.

Jeskyně Šipka - Tato jeskyně je známá díky archeologickým nálezům z doby kamenné. Byly zde nalezeny zuby a kosti pravěkých lidí, označovaných jako Štramberský člověk. Jeskyně je dnes otevřena pro veřejnost a je zde malé muzeum věnované pravěké historii.

Kostel sv. Jana Křtitele - Tento barokní kostel, postavený v 18. století, se nachází na náměstí a je jedním z duchovních středisek města. Kostel je známý svým vysokým oltářem a bohatou vnitřní výzdobou.

Přírodní rezervace Bílá Hora - I když to není "památka" v tradičním smyslu, tato přírodní rezervace je jedním z nejkrásnějších míst v okolí Štramberka. Nabízí nádherné výhledy na krajinu a je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů.

Legenda o štramberských uších

Pokud jste někdy slyšeli o Štramberku, pravděpodobně to bylo v souvislosti se štramberskými ušima. Toto jedinečné pečivo je známé po celé České republice a je pevně spjato s místní historií a legendou.

Podle tradice sahá výroba štramberských uší až do roku 1241, kdy Tatary porazil vojevůdce Burián z Gutštejna. Štramberské uši byly poprvé vytvořeny jako symbol vítězství. Legenda říká, že po bitvě zůstalo na bojišti mnoho useknutých lidských uší, které Tatarové zanechali jako trofeje. Místní pekaři poté začali péct tento speciální druh koláče jako připomínku tohoto vítězství. Dnes je štramberské ucho chráněno jako tradiční česká specialita.

Další zajímavá místa pro návštěvu v okolí Štramberku

Pokud máte rádi přírodu, nezapomeňte navštívit Beskydy, které obklopují Štramberk. Nabízí nesčetné turistické stezky, cyklotrasy a možnosti pro zimní sporty.

Město Kopřivnice, jen několik kilometrů od Štramberka, je domovem TATRA Truck's, jednoho z nejstarších výrobců automobilů na světě. Muzeum Tatra v Kopřivnici je rozhodně stojí za návštěvu.

Nedaleko Štramberku je také krásná zřícenina hradu Hukvaldy, která potěší každého milovníka historie. Milovníci hudby můžou v Hukvaldech navštívit rodný dům Leoše Janáčka.

Ať už vás sem přivede láska k historii, touha po dobrodružství nebo chuť na štramberské uši, Štramberk vás určitě nezklame. Toto kouzelné městečko v srdci Beskyd je skvělým cílem pro každého, kdo chce prozkoumat krásy a poklady České republiky.

Booking.com