Hagar Qim – jeden z nejzachovalejších pravěkých chrámů

Pravěký chrám Hagar Qim (Malta)
Pravěký chrám Hagar Qim (Malta)

Dovolená na Maltě není jen o koupání a rušném nočním životě, ale také o památkách. Pokud tedy chcete. Nejvýznamnějšími památkami na Maltě jsou megalitické chrámy z mladší doby kamenné. Mezi nejzachovalejší z nich patří chrám Hagar Qim.

Stavba z pozdní doby kamenné

Megalitický chrám Hagar Qim pochází z pozdní doby kamenné, asi 3000 let před naším letopočtem. Stavba, která byla vybudována na základech 40 x 40 metrů, se skládá celkem ze tří chrámů. Leží na pobřeží proti ostrůvku Fifla Island.

Další megalitické chrámy

Necelých 300 metrů od Hagar Qimu leží další megalitický chrám, a to Mnajdra, která pochází z období 3600 let před naším letopočtem. Mnajdra je přibližně stejně velká jako Hagar Qim, může se však pochlubit lépe zachovanými ornamenty. Mezi další významné historické památky patří komplex chrámů Tarxien jižně od Valletty, který kromě ornamentů zdobí také zvířecí motivy, Ggantia, dále chrámy Ta´Hargat, Skorba a mnoho dalších. Sedm z chrámů bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Ne všechny jsou veřejně přístupné. Archeologický výzkum na souostroví Malta nebyl ještě ukončen.

Další známá místa v okolí Hagar Qim

Až si prohlédnete chrámy, můžete své cestování po ostrovech zpestřit návštěvou jeskynní soustavy Blue Grotto, která je vyhledávaným turistickým cílem, a to pro unikátní barevné kouzlo, které dokáže vytvořit kombinace vody, světla a minerálů obsažených ve zdejších horninách. Mořská voda zde mění barvu od odstínů modři až po oranžovou. Fotogalerii z Hagar Qim si můžete prohlédnout v příspěvku "Fotogalerie megalitického chrámu Hagar Qim na Maltě".

Booking.com