Lovecký zámek Moritzburg nedaleko Drážďan

Lovecký zámek Moritzburg (Německo)
Lovecký zámek Moritzburg (Německo)

Zámek Moritzburg  je klenotem německé barokní architektury. Moritzburg se nachází nedaleko českých hranic pamatuje už skoro pět staletí. Původně renesanční stavbu financoval vévoda Mořic Saský na konci první poloviny šestnáctého věku, barokní prvky pak přidává kurfiřt Jan Jiří II. A co tady bude pro našince možná nejzajímavější? Natáčela se zde nejoblíbenější československá pohádka historie…

Popelka z roku 1973 Moritzburg proslavila doslova po celé Evropě

Oblíbená pohádka, která se natáčela tak trochu nedopatřením ve sněhem pokrytých exteriérech si získala srdce mnoha televizních diváků, a to jistě nejen kvůli sličné Libuši Šafránkové. Pohádka, která se natáčela v roce 1972 v koprodukci československé a východoněmecké státní televize provází zámek dodnes, mezi listopadem a únorem tu můžete už posedmé shlédnout výstavu „Tři oříšky pro Popelku“. Řada originálních filmových kostýmů, ale i schodiště, kde Popelka ztratila svůj střevíček, podmanivá hudba v podání Karla Svobody.

Lovecký zámek Moritzburg (Německo)

Původně lovecký zámek se stal klenotem pro milovníky starších pohádek podobně jako Červená Lhota na Jindřichohradecku. A to neplatí jen pro české diváky, mezi těmi německými je tato verze Popelky dodnes nejpopulárnější! Výstava o Popelce přiláká každoročně několik desítek tisíc návštěvníků (na přelomu let 2015 a 2016 jich bylo více než šedesát tisíc, z ČR je až každý sedmý!).

Pouhých čtrnáct kilometrů od Drážďan, ideální zastávka při výletu na sever

Moritzburg bychom našli jen necelých čtrnáct kilometrů od centra německé spolkové země Saska Drážďan. Dodnes se zde konají bohoslužby v místní kapli, výzdoba sedmi sálů a více než dvou stovek komnat doslova bere dech. Kombinace saského baroka a vzácného porcelánu z Míšně, ale také lovecké trofeje nebo ozdoby až z daleké východní Asie. V místnosti Federzimmer najdete miliony per exotického ptactva, kožené tapety nebo vzácné malby.

Stranou nezůstanou ani exteriéry zámku, které si pochopitelně snad všichni vybavíme hlavně v zimním kabátku. V bezprostředním okolí najdete několik pěkných rybníků, ale také zahrady ve francouzském stylu ze začátku osmnáctého století. Na severní straně zámku se lovilo, najdete tu ale i zříceninu Hellhaus z roku 1787. Tříkilometrová malebná alej směřovaná na východ od zámku nás dovede k Venušině studni, jedné z největších barokních fontán v celém Sasku.

Lovecký zámek Moritzburg (Německo)

Podívejte se také na Lovecký zámeček u Velkého rybníka, zvaný též Bažantí. August Silný zde nechal v první polovině osmnáctého století zbudovat i velkou bažantnici, která ale byla doslova rozprášena během krutých událostí Sedmileté války (1756 – 1763). Prohlédněte si zdejší pracovní kabinet a jídelní sál, maličký zámek je prostě plný originálního šlechtického luxusu osmnáctého věku.

Jediný maják v celém Sasku pálil oslavné salvy na počest námořního triumfu

Aleje, kanály, zahrady a terasy, budete si tu připadat jako v ráji. Zámecký park je otevřen denně mezi šestou hodinou ráno a soumrakem, obdivovat tu můžete i divoká zvířata. A pozor, na zelenou nesmíte! Pro milovníky moří je tu jediný saský maják, který je bohužel nyní pro veřejnost uzavřen. Najdete tu i malá děla, která střílí symbolické salvy, jde o připomínku ruského triumfu nad společným nepřítelem Tureckem z bitvy u Dardanel v roce 1770. Je však pravdou, že dnešní Německo skýtá ještě mnohem více zajímavostí. Kromě Drážďan můžeme v rámci spolkové země Saska jmenovat třeba Lipsko.

Booking.com