Senglea – nejlidnatější část Malty

Senglea (Malta)
Senglea (Malta)

Některá místa mají tak příznivou polohu, že se na nich dobrovolně tísní tisíce lidí. Ukázkovým příkladem takovéto sardinkové lokality je Senglea, nejlidnatější část Malty, kde na 15 hektarech plochy žije takřka 3600 lidí.

Nejhustěji osídlená oblast

Opevněné město Senglea (známé též jako Isla) leží na malém poloostrůvku vybíhajícím z ostrova Malta naproti hlavními městu Valletta a dohromady s městy Vittoriosa a Cospicua tvoří maltské trojměstí Cottonera. Senglea představuje nejlidnatější část celého maltského souostroví, a zároveň je to jedno z nejhustěji osídlených míst v celé Evropě. Na 15 hektarech totiž žije více okolo 3600 obyvatel.

Senglea a válka

Výhodná strategická poloha bohužel přinesla městu Senglea zkázu, město bylo za druhé světové války téměř zničeno, a poté znovu postaveno. Po válce musel být mimo jiné obnoven i kostel Panny Marie Vítězné, před kterým dnes stojí pomník obětem válečného bombardování. Právě kvůli válečnému bombardování se ve městě zachovalo jen málo památek z dob maltézských rytířů.

Co navštívit

Mezi nejnavštěvovanější atrakce patří strážní věž Vedette zdobenou očima, ušima a pelikánem v městském parku Safe Haven Gardens. Ze zahrad na vrcholku poloostrůvku si můžete užít krásný výhled na hlavní město Valletta a na Velký přístav. Když už jsme se dotkli dějin 2. světové války, zájemce o válečnou historii jistě bude zajímat, že u Valletty se nachází pevnost Rinella, ve které je největší funkční dělo na světě. Obrovský kolos váží 100 tun a má dostřel 13 km při ráži 45 cm.

Tip na cestování

A na závěr ještě jeden tip na cestování. Pokud máte rádi pevnosti, můžete si udělat malý okruh. Malta, což je dáno její historií, jich totiž nabízí více. Kromě pevnosti Rinella je to například Manoel Fort na Manoel Island, Tigne Fort a Cambridge Battery, všechny tři se nacházejí kolem známého maltského letoviska Sliema.

Pokud si chcete Sengleu blíže prohlédnout podívejte se i na náš článek "Fotogalerie maltského města Senglea".

Booking.com