Mgarr na Maltě – tip na naučný výlet

Mgarr (Malta)
Mgarr (Malta)

Fascinují Vás doby dávno minulé? Zajímáte se o archeologii? Pokud zavítáte na maltské souostroví, nebudete litovat. Na některá místa sice nemáte jako turisté přístup, avšak najdou se zde i taková, kde si přijdete na své.

Není Mgarr jako Mgarr

Pokud pozorně sledujete cyklus našeho cestování po maltském souostroví, anebo se o tuto oblast blíže zajímáte, víte, že Mgarr je přístavní městečko na ostrově Gozo a nikoli na ostrově Malta (oba ostrovy jsou součástí maltského souostroví, na kterém se rozkládá Maltská republika), jak stojí v nadpisu. Proč tedy Mgarr na Maltě? Protože na ostrově Malta najdete Mgarr také, a to v jeho severozápadní části.

Osada proslavená archeologickými nálezy

Mgarr na Maltě na rozdíl od gozovského Mgarru nemá podobu přístavního městečka, ale je to osada, kterou nejvíce proslavily archeologické nálezy. V její bezprostřední blízkosti se totiž našly vykopávky megalitických chrámů Ta´Hagrat a Ta´Skorba. Nedaleko osady byly rovněž nalezeny keramické střepy z velice starého historického období, které nazývá mgarr.

Torza chrámů Ta´Hagrat a Ta´Skorba

Pokud jde o Ta´Hagrat, všechny zvědavé turisty zklame jeho nepřístupnost veřejnosti. Naštěstí alespoň zbytky chrámů Ta´Skorba jsou volně přístupné.  Ale vraťme se zpátky ke slovu mgarr, abychom si upřesnili jeho význam. Mgarr totiž není pouhým zeměpisným názvem, ale také označením pro významnou archeologickou fázi trvající přibližně od 3800 do 3600 před naším letopočtem. V tomto období vznikla kultura spřízněná se známou sicilskou kulturou Cono Notaro známá především svou keramikou. Toto období bylo prvopočátkem výstavby budování megalitických chrámů na Maltě. Nejznámější z nich jsou chrámy Hagar Qim a Mnajdra.

Další tipy na výlet

Pokud budete mít čas, můžete pro srovnání navštívit také Mgarr na ostrově Gozo. Nejvýznamnějšími památkami jsou zde kostely, konkrétně kostel Panny Marie Lurdské a kostel Panny Marie loretánské. A když už budete na Gozu, byla by škoda nepoznat hlavní město Victoria. Co dále stojí na maltském souostroví za vidění, to je rybářské centrum Marsaxlokk, palác maltézských rytířů Selmun Palace nebo město Mosta, kde je v centru obrovská bazilika.

Booking.com