Přístavní městečko Mgarr na Gozu

Přístavní městečko Mgarr na ostrově Gozo (Malta)
Přístavní městečko Mgarr na ostrově Gozo (Malta)

Malta není jediným ostrovem, nýbrž státem, který se rozkládá na šesti ostrovech. Obydlené jsou z nich tři, a to Malta, Gozo a Comino. Na jihovýchodním pobřeží maltského ostrova Gozo leží přístavní městečko Mgarr.

Bezpečný strategický přístav

Maltské městečko Mgarr se rozkládá přibližně 6 kilometrů od hlavního města ostrova Gozo, kterým je Victoria. Přímo z Mgarru jede do Victorie autobus a samozřejmě také taxíky. Mgarr je důležitý přístav, který má strategický význam z hlediska dopravy mezi ostrovy. Kdo cestuje z Malty na Gozo, obvykle totiž přijíždí právě do Mgarru. V bezpečném zákoutí přístavu po celý rok kotví rybářská flotila a spousta luxusních jachet.

Památky ve městě

Kromě lodí zde samozřejmě najdete také stavební památky. Kostel Panny Marie Lurdské, stejně jako kostel Panny Marie loretánské je vidět již ze břehu. A do třetice ještě jeden kostel, a to vajíčkový. Proč vajíčkový? Že by byla na jeho výstavbu použita vejce, tak jako tomu bylo podle pověsti při stavbě pražského Karlova mostu? I kdepak. O název stavby The Egg Church zasloužit páter, který vybíral od věřících vajíčka a ta prodával, aby z výtěžků postavil tento kostel. Takže Egg Church vlastně stojí na vaječných základech, ale zprostředkovaně.

Mgarr a jeho okolí

Okolí Mgarru přitahuje jak milovníky výšek, tak hlubin. Podmořský život je zde neobyčejně bohatý. Stejně jako místní flóra. Ale vraťme se ještě k památkám. Za vidění určitě stojí ruiny pevnosti Fort Chambray z 18. století. Stavbu nechal vybudovat rytíř a pozdější guvernér celého ostrova Jacques Chambray. Pevnost měla svou úlohu v napoleonských válkách. Později sloužila jako léčebna pro duševně choré. Kdo hledá tip na romantickou vycházku, nechť se vypraví k úzkému fjordu Mgarr ix Xini se strážní věží.

Navštivte takké Xewkiji  

Malta svádí nejen ke koupání, ale také k cestování po památkách. Cestou z Mgarru do Victorie narazíte na vesničku Xewkija. Její dominantou je dóm sv. Jana s obrovskou kopulí, která je vidět z velké dálky. Nedaleko Xewkije leží další zajímavá vesnička, a to Qala pyšnící větrnými mlýny, které jsou rovněž vděčným námětem na fotografii. Pokud se budete chtít vykoupat, tak nejlepší volbou bude pláž Ramla Bay.

Booking.com