Fotogalerie maltského města Vittoriosa
Původně byla centrem Malty, Johanitům totiž vyhovovala její poloha. Vittoriosa znamená jednoduše Vítězné město, ale v maltském dialektu tomuto velkému přístavu neřekne nikdo jinak než Birgu. Rytíři svatého Jana zde zanechali široké spektrum budov, šestnácté a sedmnácté století se totiž neslo ve znamení mohutné výstavby – po zažehnání turecké hrozby bylo také třeba ostrov patřičně opevnit. Rozhodně to nebylo krátkozraké, o Maltu totiž bojovali i Napoleon a Hitler, tak strategický středomořský přístav nelze nechat v cizích rukou – a už vůbec ne těch nepřátelských.
Bohatá historie a trvale klesající počet obyvatel
Vittoriosa má sice stále skoro tři tisíce obyvatel, ale na začátku minulého století byla populace prakticky dvojnásobná. Společně s Cospicuou a Sangleou tvoří trojměstí, které je situované pár kilometrů jižním směrem od metropole Valletty. Skutečně, svého času šlo o hodně kosmopolitní město, protože památky na antiku, Araby, Normany a Johanity zanechají své. Posledním jmenovaným pak přišlo hodně praktické mít proti Osmanům jako základnu přístav – a nikoliv malou Mdinu ve vnitrozemí. Lepší odrážení námořních útoků, ale také strategická poloha uprostřed zálivu, to vše mluvilo pro Birgu.
Hlavní zdejší památky? Třeba kostel svatého Vavřince nebo pevnost Saint Angelo, kterou používali Johanité po celé generace. 13 tisíc metrů čtverečních prostoru a klasické bastionové opevnění, ve své době jen velmi obtížně zdolatelné, bylo skvělým opěrným bodem nejen pro rytíře svatého Jana. Nakonec, většina staveb zde připomíná dávnou historii spjatou s tímto rytířským řádem, Biskupský nebo Univerzitní palác stojí za prohlídku – a Národní námořní muzeum jen dokumentuje zlatý věk ostrova, který byl jednou velkou opevněnou základnou. Když ovšem budete na Maltě, nezapomeňte ani na Gozo – zázrak ukrytý v zeleni.
Jaroslav Hruška | 6.6.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
14,4°C
|
Předpověď počasí |