Navštivte maltské Trojměstí Cottonera

Senglea (Malta)
Senglea (Malta)

Maltská republika patří svou rozlohou k nejmenším státům světa. Zároveň je zde mnoho měst, a proto se nemůžeme divit, že u některých došlo v průběhu času ke vzájemnému splynutí. Maltské trojměstí Cottonera vzniklo spojením tří měst: Cospicua, Vittoriosa a Senglea.

Vyhledávaný slepenec tří měst

Maltézské trojměstí Cottonera skládající se ze tří měst Cospicua (též Bormla), Vittoriosa (Birgu) a Senglea (Isla) vzniklo již dávno v dobách středověku. Slepenec tří měst nese jméno po velmistrovi Nicolasovi Cottonera, který měl v úmyslu obestavět trojměstí hradbami, aby tak vytvořil bezpečné místo pro život místních obyvatel. Bohužel tento úmysl nebyl nikdy proměněn ve skutek. Vzhledem ke své strategické poloze (trojměstí se rozkládá mezi třemi zátokami French, Dockyard a Kalkara Creek) se Cottonera stala sídlem britského námořnictva. Následky nesou všechna města dodnes – řada významných památek byla během války poničena. Velkou část se naštěstí podařilo opravit a trojměstí se stalo turisticky nejnavštěvovanější oblastí na Maltě.

Cospicua, Vittoriosa a Senglea

Největší součástí Trojměstí je Cospicua známá především pod svým původním názvem Cottonera. Podobně jako hlavní město Valletta je také Cospicua obehnána pevnými hradbami. Turisté se s oblibou fotografují pod sochou velmistra Nicolase. Na Cospicuu navazuje Vittoriosa, která je podstatně starší než největší součást trojměstí. Dominantou města Vittoriosa je kostel sv. Vavřince z 16. století. Historii Malty si můžete připomenout v Námořním muzeu. Dámám se doporučuje navštívit Vittoriosu v úterý, kdy se zde konají velkolepé trhy.

Sliema nebo Senglea?

Jen pro zajímavost svou nákupní vášeň mohou dámy rovněž ukojit v nedaleké Sliemě, v oblíbeném letovisku s nádhernou pobřežní promenádou, které je v některých turistických průvodcích uváděno jako třetí z trojice místo města Senglea. Jenže Sliema je od měst Vittoriosa Cospicua vzdálena pěkný kousek cesty. Na rozdíl od Senglei, která s nimi skutečně tvoří jeden celek. Dotýká se Cospicui a leží naproti Vittoriose. Senglea je zvláštní tím, že je nejhustěji osídleným místem na celé Maltě. Na necelých 16 hektarech se mačká více než 3500 obyvatel.

Největší dělo na světě

Pokud máte rádi cestování a hledáte, co zajímavého ještě navštívit na souostroví Malta, zajeďte se podívat do hlavního města Valletta, známého především spoustou architektonických památek, které jsou pod ochranou UNESCO.  V sousedství Valletty je další krásné město Floriana, které je známé svými zahradami. Kdo se zajímá o vojenskou historii, neměl by si v maltské metropoli nechat ujít návštěvu pevnosti Rinella, která střeží největší funkční dělo na světě.

Booking.com