Amsterdam je plný tulipánů a historických skvostů
Už po dlouhá dvě století jde o srdce Nizozemska, to už něco znamená! Město, které má za sebou výjimečnou historii, kde bylo konkurencí Paříže a dalo světu řadu slavných umělců. Sedmnáctý věk byl zkrátka pro Amsterdam zlatý a není divu, že dodnes tuto část svého vývoje opěvuje. Dřevěné kůly, na nichž doslova a do písmene stojí, už nejspíše překračují počet pěti milionů. Pro někoho je možná město až moc rušné, pro jiného zase divoké a příliš odvázané. Žije ale svou atmosférou, co je hodně osobitá, to můžeme říci v každém případě!
Královským palácem klidně začněme
Je to město, kde žilo v harmonii velké množství kultur a které bylo vždy zasvěceno hudbě. Dokazuje to budova Concertgebouw, vystavěná v závěru devatenáctého století a nesoucí se v duchu tehdejších klasicistních trendů. Na konci věku dvacátého proběhla také velmi povedená rekonstrukce. Kromě koncertů vážné hudby se sem podívala i řada moderních umělců, mimo jiné The Who nebo Pink Floyd.
Zaměřme se ale na královský palác, jenž je perlou baroka z poloviny sedmnáctého století. Vládl odtud už Ludvík Napoleon a později i další členové královské rodiny Nizozemska, stavbu na svém místě drží skoro 14 tisíc dřevěných pilotů. Osm a půl milionu guldenů za palác na 22 tisících čtverečních metrech, jenž se stavěl sedmnáct let. To je prostá řeč čísel! Původně to byla radnice, ale až napoleonský vladař se chopil příležitosti a přejmenoval si budovu k obrazu svému.
Fotbal, to je opravdu klíčové téma
Do třetice si pak zmiňme další svatostánek, tentokrát sportovní – Johan Cruijff Arena, která byla otevřena v polovině devadesátých let, nabídne kapacitu lehce nad padesát tisíc diváků a stála skoro sto milionů eur. Fotbal, to je v Amsterdamu důležitá věc! Místní Ajax totiž v jednu dobu Evropě dominoval, a i v nynějších časech Barcelony, Manchesteru nebo Dortmundu patří do širší špičky starého kontinentu. Stadion zažil koncert AC/DC, Rolling Stones, Coldplay nebo také atmosféru Eura 2000 a finále Ligy mistrů o dva roky dříve. UEFA dala tomuto fotbalovému stadionu pět hvězdiček.
A už jste navštívili zdejší muzea?
Muzejní síně, muzejní sály, to je v Amsterdamu pro turisty obrovské lákadlo. Pojďme si projít některé z možností, které se zde nabízejí. Jako první nám jistě padne do oka Rijksmuseum, tedy vlastně doslova Říšské muzeum. Založeno bylo v roce 1800, připraveno je přes dvě stovky různých sálů a mimo jiné se zde nachází díla Rembrandtova (zejména Noční hlídka, 1642) a Halsova. Umění z Indonésie připomene koloniální časy, kdy Nizozemci obratně konkurovali Britům a Španělům. Renovace muzea v novém tisíciletí stála stovky milionů eur, na práci se složila i řada známých nizozemských firem. Protože se Rijksmuseum stalo v roce 2015 Evropským muzeem roku, vše určitě dopadlo podle očekávání!
Dalším klíčovým muzeem je to, které nese jméno Vincenta van Gogha. Kromě jeho obrazů hostí i umění Gauguina, Moneta a Picassa. Otevřeno bylo v sedmdesátých letech a trhá světové rekordy, směle se může řadit mezi nejoblíbenější pětadvacítku světových muzeí. Přes dvě stovky uměleckých skvostů, ale také dopisy, které psal známý umělec svým blízkým. Zkrátka vše, co se mistra a jeho díla týče! Pozornost si zaslouží i židovské historické muzeum, Amsterdam je totiž městem, v němž žil například i slavný učenec Baruch Spinoza. Podívat se můžete i do domu Anne Frankové, tedy přímo na místo, kde se odehrává děj slavného deníku přeloženého do řady světových jazyků.
Muzeum je věnované i námořnictvu
Velká pýcha Holandska aneb námořní velmoc se představuje! Bylo by zvláštní, kdyby alespoň jedno muzeum v rámci Amsterdamu nebylo věnováno Východoindické námořní společnosti, že? Het Scheepvaartmuseum, jak zní oficiální název, si ročně prohlédne na 300 tisíc návštěvníků, což z něj dělá nizozemskou třináctku. Zajímá vás, jak vedl své bitvy slavný Michiel de Ruyter?
Další muzea nepřekvapí, Heineken Experience snad ani netřeba blíže dokumentovat, neboť se zde hosté věnují zejména tradičnímu pivu. Přímo tam, kde se poprvé v roce 1867 Heineken uvařil. Dnes už je sice výroba přesunuta do moderního provozu, jenž se spustil v roce 1988, ale duch místa je stále pořádně cítit.
TIP Více fotografií z Amsterdamu si můžete prohlédnout v příspěvku "Nizozemský Amsterdam ve fotogalerii"
A kam se ještě podívat v Amsterdamu?
Jezděte na kole, vyjde to tak nejrychleji! Proč se zdržovat MHD, když je tu možnost šlápnout pěkně do pedálů a zlepšit si fyzičku? Bicykly jsou pro Nizozemsko zcela příznačné. Zajet si můžete třeba do jedné z nejstarších botanických zahrad světa – Hortus Botanicus – jejíž sláva se začala psát už v roce 1638. Tehdy šlo spíš o bylinky pro apotéky, dnes se více než dvě stě tisíc návštěvníků může kochat tropickou flórou a posedět v pěkné kavárně.
Třetí nejfrekventovanější letiště Evropy, to už naznačuje velký turistický zájem. Více než tisíc kaváren a barů, ale také mírnější zimy a nepříliš teplá léta, cestovat sem můžete celoročně a počasí určitě nebude nepřítelem. Ve dvanáctém století jen malá rybářská víska, která měla jen pár stovek obyvatel, v raném novověku už jeden z nejvýznamnějších přístavů na světě. Centrum finančníků a obchodníků, které je propletené sítí kanálů a říká se mu někdy přiléhavě „Benátky severu“.
Skvělé místo pro aktivní turisty
A jak je na tom kulturní život? Že se vlastně ptáte, co den, to nějaký festival v okolí, takže o pestrobarevné přivítání bude postaráno, ať už si dovolenou naplánujete kdykoliv. Když započteme metropolitní oblast, dostane se Amsterdam na dva a půl milionu rezidentů. V polovině 18. století byl po Londýně, Paříži a Neapoli evropskou čtyřkou. Dnešní Amsterdam žije i v noci a provede vás mnoha nevšedními místy. Žádné povalování se na plážích nepřichází v úvahu, procházejte muzea a bavte se plavbou po kanálech. 180 různých národností, polovinu města tvoří přistěhovalci, mísí se spoustu kultur a vlivů. Takový mumraj vážně jinde nenajdete! Cestování napříč Nizozemskem je vážně zajímavé!
Království tulipánů, takový je Amsterdam
A jestli máte rádi květiny, tak je naprosto jasno. Tulipány jsou totiž symbolem Nizozemska jako takového, ale v Amsterdamu jich roste opravdu na tisíce, a to klidně i v lednu. Projděte si také uličky, kde na vás čeká atmosféra dávných dob. Platí sice, že srdce Holandska má mladého ducha, ale současně to neznamená, že starší uličky a zákoutí nějak mizí, to spíš naopak. Užijte si také Volendam a Zaandam, městečka, kde na vás čeká spoustu zajímavého.
Marek Kos | 5.2.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
0,7°C
|
Předpověď počasí |