Nizozemský Amsterdam ve fotogalerii
Byla to jen malá vesnička, ale to jsme osm století zpátky. Pak přišel rozkvět, který provázel objevné plavby, vzestup Nizozemska jako námořní velmoci, co dokázala měřit síly i s nastupujícími Angličany nebo matadory ze Španělska. Spoustu peněz, velké a bohaté přístavy, Rembrandt a Spinoza, tisíce přistěhovalců ze všech koutů světa. Stavělo se opravdu ostošest, Holandsko prosperovalo i díky svým koloniím a slávu rozhodně neztratilo ani v moderní době. Přitom Amsterdam stojí na dřevěných pilotech, podobně jako třeba Benátky. Někdy se mu přezdívá i Město hříchů, mohou za to volně dostupné lehké drogy i bujařejší noční život.
Město plné bicyklů, využijte je také
V Nizozemsku platí, že kdo jede na kole, ten je brzy v cíli. V průměru má každá domácnost kola minimálně dvě. Amsterdam doslova žije bicykly a půjčit si je můžete doslova na každém rohu, ať už preferujete klasiku s vyšším sedlem a zvonečkem nebo něco trochu netradičního či naopak značně moderního. Pokud vám nebude vadit šlápnout si do pedálů, můžete se pokochat i blízkým Volendamem nebo se zajet podívat do Zaandamu, kde na vás čekají mnohé další zajímavosti. Zůstaňme ale zatím v Amsterdamu, jenž je centrem jedné velké oblasti. 180 národností, každý druhý obyvatel města má kořeny mimo Nizozemí. Schiphol je jedním z největších evropských letišť, proudí z něj davy turistů. Proč se nepřidat? Letní dovolená rozhodně nemusí být jen v Karibiku nebo Orientu.
Se stavbou zdejších proslulých kanálů se začalo v devatenáctém století, řada jich byla zaplněna, aby se z nich stala náměstí nebo ulice, příkladem budiž Spui nebo Nieuwezijds Voorburgwal. Kilometry kanálů, řada ostrovů, půl druhého tisíce mostů. Město je skutečně doslova a do písmene na vodě, kanály jsou už pěkných pár let na prestižních seznamech UNESCO. Herengracht nebo Prinsengracht, to jsou prostě pojmy, které zná v ulicích Amsterdamu snad každý, koho byste se otázali. Po našem je to Panský a Princův kanál, jak jednoduché!
Desítky památek lákajících k návštěvě
Koncertní síň zvaná Concertgebouw z konce devatenáctého století, kde si zahráli i populární Led Zeppelin, na vás dýchne klasicismem. Říšské muzeum neboli Rijksmuseum přinese pohled na stovky zajímavých artefaktů, kde nechybí připomínka kolonií, slavného námořnictva nebo Noční Hlídka od Rembrandta. Podívat se můžete i do muzea mořeplavby nebo výstavních síní, které nesou jméno slavného Vincenta van Gogha. A mohli bychom pokračovat, protože Městské muzeum (Stedelijk Museum) ukazuje zase pro změnu umění z moderního světa.
Turisté se hodně ptají i po domu, kde žila Anne Franková s rodinou. Na první pohled nenápadná stavba, která slouží jako muzeum teprve od začátku šedesátých let, je v centru města vedle kanálu Prinsengracht. A kam se vydat dál? Můžete zkusit třeba botanickou zahradu, která byla založena už v sedmnáctém století. Zdejší kávovník je praotcem všech rostlin ve Střední a Jižní Americe, věřili byste tomu? Palmy a další exotická flóra připomenou Nizozemskou Východoindickou společnost, tedy jinak řečeno – dnešní Indonésii. Jedna z nejstarších botanických zahrad světa, známá i jako Hortus Botanicus, vám ukáže i krásy parocie perské, stromu, který má domov v oblasti dnešního Ázerbájdžánu nebo Íránu. Turistika vás někdy zavede i mezi vzácnou zeleň.
Sportu zdar a zelenému pažitu zvlášť
Kdo má rád fotbal, určitě si nenechá ujít procházku k Johan Cryuff Aréně situované v jihovýchodní části města. Více než padesát tisíc diváků a pět hvězdiček od UEFY, dějiště evropského šampionátu z roku 2000. To je už určitě hodně důvodů k návštěvě, když navíc brzy poznáte, že místní Ajax je opravdovou sportovní modlou. Amsterdam je místem spjatým nejen s Cruijffem, ale i Ruudem Gullitem, Patrickem Kluivertem či Dennisem Bergkampem a Frankem Rijkaardem.
Oranjes mají fotbal opravdu hluboko v srdci a trápí je, že už nejsou jejich chlapci takovými nepřemožitelnými šampiony, jako za časů Cruyffa a spol. Talenti ale dorůstají a kdoví, co bude za pár let. Ostatně, sport a Amsterdam, to jde výborně dohromady. Odehrávala se zde i letní olympiáda, byť už jsou vzpomínky poněkud vousaté – v roce 1928 byl postaven olympijský stadion, jenž po rekonstrukci posloužil ještě evropskému šampionátu v atletice 2016.
Nechybí ani místa plná zeleně
Vondelpark, Amstelpark, Sarphatipark, v Amsterdamu nechybí řada zelených ploch, kde si můžete odpočinout. Třeba právě Vondelpark byl založen v létě 1865, ročně přivítá deset milionů lidí a jeho 47 hektarů bere dech. Je tu letní divadlo pod otevřeným nebem, řada hřišť a spoustu možností, kde si sednout a najíst se, vychutnat si zelený klid a pohodu. Jinde se zase čile obchoduje, nejstarší směnárnou na světě je právě ta zdejší, spatřila světlo světa už na samém začátku sedmnáctého století. Nezapomeňte ani na Královský palác, respektive – ještě dříve radnici – tento originální název mu dal až jeden z Napoleonových bratrů, kdysi vladař Nizozemí.
Čtvrtý největší přístav v Evropě
Stát se evropskou čtyřkou a být na světě na 38. pozici? Amsterdam se pyšní obrovským přístavem, jenž přepraví přes 100 milionů tun nákladu ročně a stále navyšuje svou kapacitu. Městu nechybí metro, železnice, osmnáctka tramvajových tras a výborné dopravní spojení všemi směry. Přesto je bicykl používaný i těmi, kdo si snadno mohou pořídit ze svého platu úplně nový automobil. Kola prostě patří k tradici, to už nikdo nezmění. A mají před sebou velkou budoucnost!
Jaroslav Hruška | 29.10.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
9,3°C
|
Předpověď počasí |