Průzkum Holandského Silicon Valley, vítejte v Eindhovenu

Eindhoven (Nizozemsko)
Eindhoven (Nizozemsko)

Eindhoven, zářící perla na jihu Nizozemska, je město, které na první pohled očaruje svou směsí historie a modernosti, tradičních kulis a progresivní architektury. Eindhoven leží v provincii Severní Brabant a je považován za klenot nizozemského designu a inovací, což je důvod, proč je často nazýván "Dutch Silicon Valley".

Jak se dostat do Eindhovenu

Pokud cestujete letadlem, nejbližší letiště je Eindhoven Airport, který je druhým největším v Nizozemsku. Eindhoven je také dobře propojen s ostatními městy železnicí, takže můžete snadno dorazit vlakem z Amsterodamu, Rotterdamu, nebo jiných větších měst. Autobusové linky také poskytují pravidelné spojení mezi Eindhovenem a okolními městy a obcemi.

Historie Eindhovenu

Historie Eindhovenu začíná již v 13. století, kdy byl poprvé zmiňován jako "Endehoven". To znamená doslova "koncová vesnice", což odkazuje na jeho polohu na konci středověkého cesty. V té době se jednalo o malou vesnici u řeky Dommel.

Během 14. a 15. století se Eindhoven postupně rozrostl a začal získávat větší význam, zejména díky své strategické poloze. Ve středověku bylo město opevněno a obklopeno příkopy, což ho chránilo před nepřátelskými útoky.

V 18. století prošel Eindhoven obdobím úpadku kvůli řadě válek, které postihly region, jako byla například válka o španělské dědictví. Město bylo v té době opakovaně obsazeno různými armádami.

V 19. století se Eindhoven začal znovu rozvíjet díky průmyslové revoluci. V roce 1891 zde byla založena společnost Philips, která začala s výrobou žárovek. Philips hrál klíčovou roli v ekonomickém rozvoji Eindhovenu a pomohl městu transformovat se z malého města na významné průmyslové centrum.

Během druhé světové války byl Eindhoven významně poničen. Město bylo osvobozeno spojeneckými silami v září 1944 během operace Market Garden.

Po válce prošel Eindhoven obdobím rychlého růstu a regenerace. Philips a další technologické společnosti, jako DAF Trucks, přispěly k tomu, že se Eindhoven stal jedním z nejvýznamnějších center technologie a designu v Nizozemsku a Evropě.

Dnes je Eindhoven moderním a dynamickým městem, které je známé svou inovativní architekturou, špičkovými technologiemi a kreativním průmyslem. Eindhoven je domovem pro mnoho mezinárodních společností a institucí, jako je Technická univerzita Eindhoven, Design Academy Eindhoven a mnoho dalších.

Památky a turistické zajímavosti

Van Abbemuseum: Toto muzeum je jedním z nejvýznamnějších muzeí moderního a současného umění v Evropě. Sbírky muzea zahrnují díla umělců jako jsou Pablo Picasso, Karel Appel a El Lissitzky. Jeho unikátní architektonický design také přidává k jeho atraktivitě.

Strijp-S: Tato bývalá tovární čtvrť společnosti Philips byla přeměněna na kreativní a kulturní centrum. Dnes najdete v Strijp-S řadu obchodů, ateliérů, kaváren a restaurací, které se nacházejí v renovovaných průmyslových budovách. Zajímavé jsou také různé umělecké instalace a výstavy, které se zde pořádají.

De Admirant: Jedná se o nejstarší budovu ve městě, která pochází z roku 1649. Dnes slouží jako nákupní centrum a je domovem pro různé obchody a restaurace. Jeho historická architektura v kontrastu s moderními prvky dává tomuto místu jedinečný charakter.

Genneper Parken: Tato oblast nabízí nádherné přírodní prostředí s historickými mlýny, muzei a sportovními zařízeními. Přírodní rezervace Genneper Parken je ideálním místem pro piknik nebo procházku, přičemž návštěvníci mohou také navštívit historický mlýn na vodu Genneper Watermill.

Philips Museum: Toto muzeum vypráví historii společnosti Philips, od jejího založení v Eindhovenu až po současné globální působení. Expozice vám umožní prozkoumat historii technologických inovací a jejich vliv na společnost.

Evoluon: Tato ikonická budova, která byla původně postavena jako vědecké centrum Philips, je nyní populárním kongresovým centrem. Její jedinečný tvar v podobě UFO je jednou z nejpoznatelnějších siluet města.

Eindhoven je skvělým místem pro všechny, kteří se zajímají o historii, umění, design a technologie. S tak širokou škálou atrakcí je Eindhoven ideálním městem pro každého návštěvníka.

Místní speciality

Pokud jde o jídlo a pití, Eindhoven vás rozhodně nezklame. Typickou brabantskou kuchyni tvoří těžší, rustikální jídla, jako jsou stamppot (pyré s kysaným zelím a klobásou) a worstenbroodjes (pečivo plněné vepřovým masem). Nezapomeňte také ochutnat místní pivo z jednoho z mnoha minipivovarů ve městě.

Další zajímavá místa v Holandsku

Pokud máte v plánu prozkoumat více z Holandska, je tu několik míst, která byste měli zahrnout do svého itineráře. Amsterdam je samozřejmě na vrcholu seznamu s jeho kanály, muzei jako je Van Gogh Museum nebo Anne Frank House a jeho historickými čtvrtěmi jako Jordaan. Utrecht s jeho středověkým centrem a kanály je také stojí za návštěvu, stejně jako Rotterdam, s jeho jedinečnou moderní architekturou. Pokud máte rádi přírodu, pak Hoge Veluwe National Park je ideální místo pro cyklistiku nebo pěší turistiku.

Eindhoven je skvělým počátečním místem pro objevování Nizozemska, ať už jste milovníkem historie, umění, designu nebo jen chcete ochutnat některé z nejlepších nizozemských jídel a piv.

Booking.com