Rotterdam je jedním z největších přístavů na světě
Milion obyvatel a jedna velká nížina. Rotown, Roffa nebo Nultien, alespoň podle přezdívek starousedlíků. Rotterdam je bohatým přístavním městem, které má za sebou osm století moderní historie. V Nizozemsku je druhé největší a co se týče infrastruktury, také jedno z nejnovějších. Za druhé světové války totiž skončilo v popelu a prachu, německé bombardování v květnu 1940 zanechalo stopy, které se musely dlouho zahlazovat. Ale poválečná éra znamenala rozkvět města, a jistě i proto je dnes Rotterdam už na první pohled hodně moderní…
Vyhlídka na celé město, uvidíte až na moře
Dominantou Rotterdamu je věž Euromast, betonový kolos tyčící se až do 185 metrů. Zhruba v polovině výšky je restaurace s přiléhavým názvem Panorama, ale také první zastávka výtahu. Ta druhá je samozřejmě na vrcholku. Věž byla stavěna na konci padesátých let minulého století a budete z ní mít krásný výhled na největší přístav v Evropě (a dokonce druhý na světě). Právě proto, že je Rotterdam proslulým přístavem, mají tu také velké muzeum věnované námořnictví.
Městu neuškodila jen druhá světová válka, z popela dokonce muselo povstat hned dvakrát. V polovině šestnáctého století je zničil požár, později ještě Rotterdam vyplenili Španělé. Bohatí obyvatelé města se ale rozhodli vzdorovat osudu a znovu brzy převzali otěže evropského námořního lídra od blízkých Antverp. Největší prosperitu ale zažil přístav v druhé půli devatenáctého věku. Tehdy počet obyvatel vyrostl z necelých sta tisíc až k půlmilionové hranici. Mohla za to i důmyslná Nová vodní cesta, která významně usnadnila veškerou lodní dopravu. Město, kde přišel na svět slavný filosof Erasmus Rotterdamský, zaujme i milovníky umění. Proč vlastně?
Druhé největší muzeum umění v zemi najdete právě zde
Museum Boijmans van Beuningen, to je další velká atrakce dnešního Rotterdamu. Na jihu Nizozemska se tak nachází jedna z největších muzejních síní v zemi – a jak známo, právě v této lokalitě umí opravdové umění dobře ocenit. Na dvanácti tisících čtverečních metrech tu jsou díla mistrů jako byli třeba Hieronymus Bosch, Rembrandt, Anton van Dyck, Tizian, Goya nebo Van Gogh, nechybí ani modernější díla od Picassa, Kandinského či Dalího.
Po prohlídce tohoto velkého muzea jistě neuškodí jít na chvíli na vzduch a prohlédnout si třeba síť hned devatenácti velkých mlýnů v Kinderdijk-Elshout. Ta se nachází asi dvacet kilometrů od města a je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V neposlední řadě je hezkou stavbou továrna Van Nelle na severu města, která původně sloužila tabákovému nebo čajovému průmyslu – je tu už celých sto let!
Gigantický dok, ve kterém se potkávají zaoceánské lodě
Rotterdamský přístav na řece Maas má na délku přes čtyřicet kilometrů a každoročně pohostí desítky tisíc lodí, včetně těch, které pak zanedlouho obeplují celý svět. Pokud si chcete celé toto mraveniště prohlédnout, výletní plavbě jistě nic nebrání, stačí se domluvit. Když zrovna nebude přát počasí, mají tu i velké Námořní muzeum, kde je také obrněná loď De Buffel – a můžete si díky ní klidně vyzkoušet na okamžik roli profesionálního námořníka. Aby těch zajímavých staveb nebylo málo, už přes dvacet let tu funguje most Erasmusbrug, dlouhý na osm stovek metrů a spojující severní a jižní část města. Kvůli lodím je zvedací – a právě v tomto ohledu drží také světový primát. Pokud ale chcete opravdu tvrdit, že jste v Holandsku byli, tak je namístě se podívat i do Amsterdamu…
Marek Kos | 30.3.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,6°C
|
Předpověď počasí |