Krásy Nizozemska - část 1 - Haarlem a Zandvoort

Haarlem (Nizozemsko)
Haarlem (Nizozemsko)

Nizozemsko, 17 milionová země, které často bývá špatně označováno jako Holandsko nebo Nizozemí. Je součástí Nizozemského království, ke kterému spadají i 3 ostrovní státy v Karibiku. Každý z těchto států (zemí) má odlišnou vládu, premiéra, ale mají společnou hlavu státu, jímž je král Vilém-Alexandr. Do roku 1830 patřilo k tomuto království i Belgie a Lucembursko.

Nizozemsko se díky vysoké kvalitě života umístilo na šesté příčce v celosvětovém indexu lidského rozvoje, a díky legalizaci marihuany a jiných psychoaktivních drogách ho navštěvuje miliony turistů ročně. Nizozemsko je také známé svými jízdními koly, které najdete zaparkované v každé ulici. Lidé tento dopravní prostředek využívají více než auta a dokonce je prý v Nizozemsku více kol než obyvatel. Na kolaře si ale dávejte pozor, mají všude přednost, ať už na chodníku nebo silnici, a stane-li se nějaká dopravní nehoda, cyklista bude vždy ve výhodě. Kromě kol a marihuany je Nizozemsko známé výrobou různých sýrů (Gouda, Eidam, Leerdam, Leiden) nebo pěstováním tulipánů či výrobou dřeváků.
Hlavním městem je Amsterdam, ale my se dnes podíváme do méně známého a turistického města Haarlem.

Haarlem

Toto malebné městečko leží pouze 20 km od Amsterdamu a nachází se kousek od Severního moře. Haarlem se svými 150 tisíci obyvateli má rozhodně co nabídnout. Jeho centrum je totiž starší než v Amsterdamu a téměř nedotčené.

Hlavní náměstí nese název Grote Markt (Velké náměstí) a nachází se na něm řada zajímavostí. Tou největší je kostel sv. Bavona, který spatříte už z dálky. Byl postaven ve 14. století a původně sloužil jako katolická katedrála zasvěcená patronu Haarlemu sv. Bavonovi. Do roku 1831 se v kostele dokonce pohřbívalo a stalo se tak pohřebištěm více jak tisíce lidí. Nyní kostel slouží reformační církvi. Vstup do kostela je zpoplatněn pár eury, ale rozhodně ho doporučuji navštívit, nacházejí se zde totiž varhany pocházející z roku 1738. Varhany jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě, a hrál na ně např. Fridrich Händel, Felix Bartholdy nebo tehdy desetiletý Amadeus Mozart. Kostel si ale nespleťte s katedrálou sv. Bavona, která se nachází přes řeku od Velkého náměstí. Tato katedrála byla přistavěna roku 1895, je tedy mnohem novější než kostel sv. Bavona.

Na Velkém náměstí stojí i krásná radnice z 16. – 17. století. Na první pohled ji určitě poznáte, svým vzhledem se liší od okolních domů. Kousek od náměstí najdete nádvoří s názvem Brouwershofje. Hofje je nizozemské slovo pro nádvoří s chudobinci. Tyto domy tu byly postaveny pro chudé obyvatele pracující v místním pivovaru. A proč zrovna pro ně? Chudobinec byl založen majiteli pivovaru Haarlem Guild of Beer, což byl jeden z nejmocnějších spolků v Haarlemu. Spolek byl však v roce 1795 kvůli francouzské okupaci rozpuštěn a nyní se o domy stará městská rada Haarlemu.

Určitě běžte omrknout i Nieuwe Kerk neboli Nový kostel, který se nachází dále od nádvoří chudobince. Kostel se nazývá „nový“, ale byl postavený v 17. století. Všimnout si také můžete mechanických hodin z roku 1795, které se na kostele nacházejí.

Co nesmíte vynechat je Amsterdamse Poort. Jedná se o jedinou dochovanou bránu z původních dvanácti. Brána se nacházela na staré cestě z Amsterdamu do Haarlemu, proto nese název Amsterdamse. Pochází z roku 1355 a vláda ji dokonce jednou chtěla zbourat. Naštěstí se získalo dostatek peněz na její rekonstrukci, a tak byla zachována.

Pokud do Haarlemu přijedete jinak než vlakem, i tak se běžte podívat na její železniční stanici. Kompletně dřevěná budova byla postavena roku 1839, ale protože stála mimo město, byla budova o tři roky později přestavěna na místo současné železniční stanice. Jedná se o jedinou secesní budovu v Nizozemsku.

Pokud máte rádi umění a říká vám něco jméno Frans Hals, doporučuji navštívit jeho muzeum. Frans Hals byl nizozemský malíř, který se narodil v Antverpách a zemřel právě v Haarlemu, kde byl pohřben v kostele sv. Bavona.

Posledním zajímavým místem je mlýn De Adriaan, který opět najdete v centru města. Mlýn byl otevřený roku 1779, pokud si ovšem říkáte, že působí novodobým dojmem, je to proto, že roku 1932 shořel a o 70 let později byl kompletně nově postaven. Mlýn je plně funkční a slouží k mletí zrna, přesto se převážně využívá jako muzeum a turistická atrakce. Nahoře se vám z mlýnu naskytne krásný výhled na město.

Zandvoort

10 km od Haarlemu, směrem k Severnímu moři, leží město Zandvoort. Jde o pobřežní město s asi 17 tisíci obyvateli. Díky jeho několika kilometrovým plážím je často využíváno jako letovisko převážně pro obyvatele Amsterdamu. Ačkoliv v Nizozemsku letní teploty nejsou nijak vysoké, místní obyvatelé si moře užívají i za chladnějšího počasí.

Pro milovníku sportu se zde v písečných dunách nachází známý závodní okruh, na kterém se v letech 1952 až 1986 jezdila Velká cena Nizozemska. V roce 2019 bylo potvrzeno, že se sem v roce 2020 Velká cena opět vrátí.

 TIP  Přečtěte si i druhý díl našeho cyklu Krásy Nizozemska. Zavedeme vás do Goudy a Rotterdamu.

Booking.com