Holandské tulipány jsou skutečnou pestrobarevnou legendou

Holandské tulipány (Nizozemsko)
Holandské tulipány (Nizozemsko)

Někde jsou pole plná kukuřice, brambor nebo levandulových kvítků. Jinde se potkáte s olivovými háji, lesy plnými borovic nebo pastvinami pro dobytek. Nizozemsko je ale o něčem úplně jiném, vládnou mu totiž už po několik staletí elegantní tulipány! Poprvé přicházejí do země na sklonku šestnáctého století a spouští skutečnou senzaci. Stačí jen jedna generace, aby byla tulpomanie, jak zní původní holandský název této „horečky“, víc než jen pouhé slovo.

Spouští se obrovská lavina zájmu

Malé cibulky začínají být extrémně drahé, dostává se jim ochrany od státní legislativy, a dokonce se za poškození tulipánů chodí i za mříže. Vrchol poptávky přichází v letech 1636 a 1637, tehdy musí někdo kvůli tulipánu například i zastavit svou nemovitost. Velký podnik za tři cibulky? Ano, i to se stalo a znamení doby bylo jasné – velké hospodářské problémy pro celou zemi, Holandsko čekal propad. Pravda, byť ne extrémně drtivý, jako v případě zlaté horečky v Americe a jejího vlivu na španělskou ekonomiku.

Jen málo podnikavých lidí na své investici vydělalo, většina díky tulipánům tratila i celoživotní jmění a třela pak do smrti bídu s nouzí. Vždyť i sám Rembrandt musel kvůli dluhům prodat svůj dům a přestalo se mu dařit také po umělecké stránce. Slavný umělec rozhodně nebyl sám. A přitom jde o tak krásnou flóru!

Duben a květen jsou pro pěstování nejlepší

Začátek jara je v Nizozemsku vždy ve znamení tulipánů, pěstují se od dubna do půli května, kdy jim nejvíce přeje počasí. V moderní době je právě tato relativně malá evropská země jedničkou na světě, pokud jde o řezané květiny. Šest z deseti takových květin pochází právě z Nizozemí, většina z nich míří do dalších evropských destinací. Rozhodně tak nezdobí jen truhlíky místních okenic, ale jdou na export a přináší do země spoustu peněz. Tulipán má sice svůj původ v Asii, ale přes Turecko a islámský svět obecně se dostává až do Evropy. Kulturní výměna probíhala stejně, jako třeba u kávy. Zatímco ještě v první polovině 17. století by průměrný dělník dřel na nějakou hezkou tulipánovou cibulku přes rok, dnes jsou tyto květiny dostupné pro všechny. Stojí totiž jen „pár eur“.

A kde se tulipánům daří nejvíce?

Lisse, Leiden nebo Alkmaar, ale také Amsterdam či Volendam. Jsou rozeseté vlastně po celém Holandsku, i když je pravda, že v některých regionech se jim daří více a když pojedete po dálnici A6, nebudete se stačit divit, jak velké pole kvítků na vás čeká. Kromě tulipánů se v této zemi daří i hyacintům, růžím, krokusům a liliím. Obecně platí, že Nizozemci milují vše, co jen trochu kvete a má pěknou barvu. Není divu, smysl pro parádu rozhodně mají. A co jste o tulipánech ještě nevěděli?

Více než sedmdesát různých druhů, a ještě o poznání větší počet kultivarů, mistři květináři se činí, snaží se křížit krásu, co jim síly stačí. Původní název pro tulipán pochází z turečtiny, tülbend znamená totéž, co turban a snad je za tím i podobný tvar této ozdoby hlavy s naší malou rostlinkou. Tulipánům vůbec nevadí chlad, rostou planě na loukách a daří se jim i v terénu, který jiné rostliny nesnesou, tedy ve stepích.

Přivítejte tulipány, mají i svůj svátek

Národní den má tulipán v Holandsku 17. ledna, připomíná se v Amsterdamu na Dam Square, kde každoročně najdete tisíce těchto květin, které v zahrádce kvetou všemi barvami. Každoročně se pro návštěvníky otevírá také obrovský park Keukenhof, kde vrcholí sezona právě v jarních týdnech. Více než třicet hektarů plných tulipánů, narcisů a krokusů, jaro zde přivítá několik milionů rostlinek a dobře bavit se budou děti i dospělí. Sázet ručně nebo pomocí stroje? Pěkně postaru dle tradice nebo podle moderních a úspornějších postupů? Nizozemci jsou rozdělení na dvě skupiny a obě mají tak trochu pravdu. Nejen mlýny, sýr a mléčné výrobky, ale i spoustu tulipánů vás bude provázet při každé návštěvě nížinaté země, která nabídne i pláže a pohodu u moře.

Booking.com