Noordwijk aneb prosluněné pláže, kam se jen oko turisty podívá

Noordwijk (Nizozemsko)
Noordwijk (Nizozemsko)

V západní části Nizozemska, vedle Leidenu nebo Zandvoortu, se nachází letovisko, které příjemně překvapí svou atmosférou. Leží na pobřeží, dalších čtyřicet kilometrů daleko jsou například letiště v Rotterdamu nebo Amsterdam. Pořádají se zde mezinárodní kongresy, jichž je každoročně přes dvě stovky. Ve městě Noordwijk se hodně líbilo třeba literátovi Thomasi Mannovi či psychoanalytikovi Sigmundu Freudovi, užíval si také Max Libermann nebo Alfred Heineken. A nesmíme zapomenut ani na kopanou, v Noordwijku je doma fotbalový kouč Louis van Gaal.

Relaxace, jakou jste ještě nezažili

Třináctikilometrová písečná pláž? Ano, přesně tak, Noordwijk je místem, co byste snad na severu Evropy ani nečekali. Příjemné ovzduší, nabízí se pestré možnosti vodních sportů, ale klidně také jenom odpočinek na písku, to už záleží na vás. Původně to byla jen malá víska plná rybářů, dnes tu máme turistické centrum jako vyšité, které se bude líbit i náročnějším cestovatelům. V devátém století přichází benediktinský mnich Jeroen, postaví kapličku a šíří víru, aby byl po deseti letech strávených v tomto místě zabit Normany, stopy po osídlení lokality jsou ale staré takřka jako římské impérium.

Samotná vesnička Noordwijk aan Zee byla založena ve 12. století a až do devatenáctého století byl hlavním druhem obživy rybolov – turisté sem začali ve velkém jezdit až později. Konkrétně od roku 1866, kdy se začalo mluvit o tom, že mořská voda má vynikající účinky na lidské zdraví. Barevné květiny a prosluněná pláž, to je přímořské letovisko, do kterého se turisté rádi vracejí, že? Máte i vy rádi květiny? Ale jistě, v okolí je pěstitelům k dispozici hned 311 hektarů, které je věnováno hlavně okrasné flóře – od tulipánů po narcisy. Nizozemsko je totiž pro tulipány opravdovým místem zaslíbeným, rostou zde miliony krásných cibulek, co hrají všemi barvami. Mezi březnem a květnem si budete díky tomu v okolí čtyřicetitisícového města připadat jako v nějaké pohádce.

Nejzajímavější z památek aneb bílý maják

Je to hlavně maják z roku 1922, který září až do třiatřiceti námořních mil, na nějž se chodí dívat davy turistů. Přímo do budovy ovšem nemohou, tedy kromě vzácných příležitostí, jakou jsou různé místní slavnosti a svátky. Důvod je zřejmý, od roku 1980 je totiž celá stavba chráněna památkáři. K výletům ale lákají i okolní centra, od Amsterdamu po Zaandam nebo Volendam, místo, kde se mluví poněkud jiným dialektem než v dalších nizozemských centrech a kde se pokocháte pohledem na zajímavé kroje. Dovolená s ochutnávkou sýrů, i tak se dá Volendam v krátkosti popsat, neboť nedaleko městečka sídlí farma Alida Hoeve. Vraťme se ale ještě krátce na písečné duny k Noordwijku! Každoročně v jejich blízkosti stráví turisté až milion nocí, to je číslo, které doslova bere dech.

Pokud máte rádi cyklistiku, bude se vám v okolí tohoto holandského městečka líbit. Divoká zvířata v dunách a bezmračné nebe, takový umí být Noordwijk, i když platí, že některé cyklostezky jsou trochu obtížnější než jiné. Surfování, chechtání racků a slaná mořská voda, přijet můžete prakticky v kterémkoliv ročním období. Pozor jen dejte na vlajky – žlutou a červenou – fungují jako semafor, výstraha před místy, kde by nebylo dobré se koupat (a červená je mimochodem barvou, co obecně něco zakazuje). Je tu ale i pláž, kde jsou hlavním tématem pejskové a užít si můžete i místa s modrou vlajkou, která značí čistotu moře a místo, v němž se budete cítit opravdu dobře.

Booking.com