Cheese Farm Alida Hoeve aneb ochutnávka všech krajových specialit

Sýrová Farma Alida Hoeve ve Volendam (Severní Holandsko - Nizozemí)
Sýrová Farma Alida Hoeve ve Volendam (Severní Holandsko - Nizozemí)

Pokud milujete sýr a rádi ochutnáváte nové věci, přímo se nabízí výlet do Holandska, kde bude naplněna vaše touha po poznání a rozšiřování obzorů. Přesněji řečeno, směřovat byste měli přímo do Volendamu. Město na břehu moře, ze kterého si do Amsterdamu můžete udělat cyklistický výlet, totiž není jen o vaflích a rybích specialitách. Uzený sleď, makrela nebo losos, samozřejmě, to je vůně přímo omamná. Ale sýr má tolik podob a variací, že by byla věčná škoda nakupovat jej jenom v supermarketech a nezkusit představit chuťovým pohárkům onu působivou rozmanitost. Přidáte se k prohlídce muzea s ochutnávkou?

Zamilovat se do goudy není vůbec těžké

Sýrová farma Alida Hoeve nabízí to nejlepší ze světa Goudy a Edamu. Ano, původní název je skutečně Edam, podle jednoho města poblíž Volendamu, i když tento typ sýra možná znáte jinak, počeštělý název zní samozřejmě Eidam. Ovčí a kozí variace, pro každého něco speciálního! Součástí návštěvy sýrového muzea může být i poučná prezentace spojená s výrobou tradičních holandských dřeváků. Ty se dělají z jednoho kusu dřeva a jsou tak skutečným originálem nad jiné. Kupte si kousek sýra na ochutnávku pro členy rodiny, malý suvenýr, dárek, něco spojeného s originální nizozemskou duší. Ve Volendamu na vás samozřejmě čekají i jiná muzea, věnující se například regionálním kostýmům, hudbě a umění obecně. Když už se ale nabízí sýrová příležitost, kdo by odolal ochutnávce?

Otevřeno je každý den od devíti ráno až do šesti večer, přesná adresa sýrové farmy je Zeddeweg 1. Budete muset jít kousek z centra města, minout Volendam Marina Park a jít směrem k silnici N247. Procházka ale určitě stojí za to, i když stavba zvenčí vypadá poměrně nenápadně. Čeká na vás několik desítek druhů sýra, takže pokud jste labužníky na slovo vzatými, otevřou se před vámi zajímavé variace. Milým bonusem je, že za vstupné neplatíte a zdarma je také parkování. A jak dlouhou dobu zde strávíte, abyste viděli vše, co je opravdu zajímavé? Na oficiálním webu se mluví asi o dvou hodinách, počítejte tak s obvyklým odpoledním výletem.

Líbit se tady bude i dětem

Malé ovečky jen dokreslují příjemnou atmosféru místa, takže sýrová farma je ideálním výletem například i pro rodiny s dětmi. Mimochodem, není to jen farma ze 17. století Alida Hoeve Volendam, k návštěvě lákají i další dvě farmy v Holandsku pod hlavičkou stejných majitelů – Jacobs Hoeve Katwoude a Catharina Hoeve Zaanse Schans. Špičkové holandské sýry samozřejmě najdete i v mnoha různých obchodech poblíž, ale podívat se na to, jak se vlastně taková pochoutka připravuje, může být hodně poučné a platí, že turistika není vždy jen o návštěvě hor, zámků nebo pláží.

Booking.com