Curral das Freiras vesnička ukrytá v horách Madeiry

Curral das Freiras (ostrov Madeira - Portugalsko)
Curral das Freiras (ostrov Madeira - Portugalsko)

Malá vesnička v hlubokém údolí Curral das Freiras na Madeiře má v současné době necelé dva tisíce obyvatel. Šestnáctikilometrová vzdálenost od Funchalu byla ještě v nedávné minulosti skoro nepřekonatelná, ze všech stran totiž Curral das Freiras obklopují horské masivy – skrze které byl ale v posledních letech proražen tunel. Pokud si věříte na trochu náročnější turistický výšlap, vězte, že vůbec nejhezčí pohled na tuto horskou vesničku bude z výšky. Cestou narazíte i na takřka jihoamerický prales, až se dostanete na vyhlídku Eira do Serrado a uvidíte celý okolní kraj takříkajíc „jako na dlani“.

A jaká je historie tohoto místa? V polovině sedmnáctého století se tu usadily jeptišky, které se hodlaly stůj co stůj skrýt před řáděním pirátů. Zajímavé je určitě i to, že Curral das Freiras je vlastně obydleným (vyhaslým) kráterem někdejší sopky. Dlouho trvalo, než se sem dovezly největší vymoženosti naší civilizace, televize se tu sleduje teprve po tři desetiletí a jistou míru izolace od zbytku ostrova tu možná můžete vysledovat i v dnešních časech. Obrovská míra izolace nahrávala samotářům – ale i řadě zločinců, kteří na ostrově prchali před spravedlností. Ale pokud si dáte třešňový nebo kaštanový likér (Ginja a Libor de Catanha) a dopřejete si i místní sladkosti – ořechové a kaštanové zákusky (inu, ono se tu stejně skoro nic jiného nejí, než různé kuchyňské kreace z těchto dvou surovin), zase tak špatně si určitě připadat nebudete. :-)

Ještě relativně nedávno se tu pásl dobytek, samotný výraz curral značí v portugalském dialektu horskou salaš. Místní se ale živí spíše zemědělstvím, pěstují – jak jinak – než kaštany a ořechy, ale i víno nebo třešně. No a kam se odsud vlastně vydat dál? Máte hned několik možností – buď se vrátit do Funchalu a navštívit nějaké zajímavé místo na pobřeží (Machico, Canical) nebo zamířit na prohlídku dvou místních parků – Parque Natural de Ribeiro Frio a Parque Ecologico do Funchal.

Aktualizace 18.5.2022
Booking.com