Výtah Santa Justa v Lisabonu
Portugalský Lisabon je nádherné město, nejzápadnější evropská metropole ležící přímo na břehu Atlantiku. Perlu na řece Tejo (která se právě na území města vlévá do moře) obývá zhruba milion obyvatel a další dva miliony jsou rozesety po okolních aglomeracích.
Až budete plánovat dovolenou na příští rok, nezapomeňte, že poněkud ve stínu Španělska leží země, která si zaslouží nemenší pozornost. Možná dokonce ještě o něco větší, než jakou věnují Češi zaslíbenému Chorvatsku, Řecku nebo třeba Turecku. Je totiž na čase poznat, že k Portugalsku nepatří jenom překrásný květinový ostrov Madeira, ale také samotná pevninská část země, kde vás přivítají výjimečně milí lidé, špičková kuchyně a především: bohatá historie. Lisabon stojí za návštěvu během celého roku – teploty jsou totiž příjemné i v zimě. Navíc je dostupný přímým leteckým spojením.
Technická zajímavost ve čtvrti Baixa
V tomto článku se chceme věnovat jedné technické zajímavosti, a to Výtahu San Justa (Elevador de Santa Justa). Reliéf Lisabonu je poměrně členitý, a tak chodci musí překonávat velké výškové rozdíly. Pokud nechcete používat nohy, což v letním vedru je opravdu úmorné, přichází na řadu technika. V centru Lisabonu, v příjemné čtvrti Baixa, to začátkem dvacátého století vyřešili venkovním výtahem, který spojuje ulici Santa Justa s výše položeným náměstím Carmo. Proto někdy bývá tato technická atrakce také označována jako výtah Carmo.
Výtah navrhnul inženýr Raul Mesnier de Ponsard. Železná konstrukce a sklo mu propůjčuje ojedinělý vzhled, každé patro je navíc zdobeno jiným způsobem, přičemž celkový styl je označován za neogotický. Výtah je vysoký 46 metrů a nahoru vás vyvezou dvě kabiny s interiérem obloženým dřevem, kam se dohromady vejde 48 pasažérů.
V dnešní době hromadné dopravy, taxíků, Uberu již výtah běžným lisaboňanům k překonávání výšek neslouží. Je z něj zajímavá turistická atrakce, protože z plošiny na vrcholu výtahu je fantastický výhled. Přehlédnete celou čtvrť Baixa, hrad Sao Jorge, Národní divadlo, plastiky na vrcholku Vítězného oblouku a můžete provozovat lodní provoz na řece Tajo. Myslím, že z fotek je patrné, že vyjet si výtahem nad Baixa je opravdu zážitek.
Samotná Baixa má také zajímavou minulost. Byla znovu celá postavena po ničivém zemětřesení, jež postihlo Lisabon v polovině osmnáctého století a de facto srovnalo se zemí celé jádro města.
Co dalšího zajímavého můžete vidět v Lisabonu?
Drtivá většina dnešního centra pochází z doby vlády panovníka Manuela I., který se zasloužil mimo jiné o to, aby se úroveň života prostých lidí významně zvýšila. Jeho zásluhou vyrostlo v Lisabonu nespočet nových staveb, za všechny zmiňme například Klášter řádu svatého Jeronýma (Mosteiro dos Jeronimos), jejž nechal panovník vztyčit na počest mořeplavce Vasco da Gamy a jeho úspěšné výpravy do Indie. Jen tak pro zajímavost dodejme, že v klášteře jsou oba pánové pohřbeni.
Dominantou Lisabonu jsou v zásadě dvě stavby: hrad svatého Jiří (Castelo de Sao Jorge), který se nad městem tyčí z nejvyššího pahorku (130 m. n. m.) a nabízí dech beroucí panorama, a dále tzv. Belémská věž (Torre de Belem), dřívější nepostradatelný obranný prvek a dnes velice vděčné turistické lákadlo. Moderní stránku města zajišťuje nejdelší most v Evropě (Ponte Vasco da Gama) – futuristické dílo o délce úctyhodných 17 kilometrů, který překlenuje řeku Tejo.
Za návštěvu rozhodně stojí i další evropské „nej“: tzv. Oceanarium, unikátní pavilon mořských živočichů, kde vám před očima bude proplouvat na šest tisíc druhů ryb, želv, korýšů nebo měkkýšů.
Jaroslav Hruška | 30.6.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
9,5°C
|
Předpověď počasí |