Klášter svatého Jeronýma v Lisabonu je pomníkem portugalské slávy
Klenot, kterou bychom našli hned na předměstí portugalské metropole, má za sebou už dobrých pět století. Velkou souvislost má i s moderními evropskými dějinami, ale k tomu se ještě dostaneme. První stavební práce se datují k lednu 1501 a dokončeno bylo přibližně o sto roků později. Král Manuel I. našel zdroj financování v koloniálním obchodu. Pět procent daní z Afriky a Orientu, což odpovídalo asi 150 librám zlata ročně. Trh s pepřem nebo skořicí rostl a spolu s ním portugalská státní pokladna, takže podobně nákladná stavba nepředstavovala problém. Srovnejme to třeba s nádherou El Escorial.
Na cestě mezi gotikou a renesancí
Pokud vás zajímá manuelský styl, budete v Lisabonu určitě správně. Klášter je vystavěn z vápence, který se dovážel z blízkého regionu. Materiál, jemuž se říkávalo pedra real, tedy doslova královský kámen, byl využit i na další sakrální a světské stavby, vzpomenout můžeme třeba nedalekou Belémskou věž. Nakonec, za jedno odpoledne stihnete navštívit obě památky, protože jsou od sebe vzdáleny pouhý kilometr cesty. Centrum Lisabonu je asi dalších šest kilometrů, ale nebojte se ničeho, o ten velmi čilý turistický ruch se postarají pravidelné spoje.
Námořní objevy začínají v patnáctém věku a přinášejí Portugalsku spoustu zlata a koření, ale také nehynoucí slávy. Relativně malá země nabídla světu odvážné námořníky, jejichž jména jsou známá i dnes. V klášteře pak z rozhodnutí Manuela I. vládne řád Jeronýmitů. Řád založený na Pyrenejském poloostrově ve 14. století je zde doma až do roku 1833. Tehdy jsou náboženské řády oficiálně rozpuštěny, jak je ostatně tolik typické pro společenský vývoj v celé Evropě.
Manuelská výzdoba je velmi bohatá
Co se vám vybaví, když se řekne manuelský styl? Gotika a renesance v jednom těle a nezaměnitelný vliv i ze severu Afriky, k tomuto žánru totiž hodně přispívají i věhlasní maurští stavitelé. Řada ozdobných ornamentů evokuje katolickou víru, nechybí ale ani zastoupení přírody nebo zvířat, která patří spíše do mýtů a legend, jako jsou tzv. sirény. Meč, kotva nebo námořní uzel, tedy vlastně připomínky mořeplavectví, jistě, ani ty tu nechybí. Manuelská výzdoba je k vidění kromě pevninského Portugalska i na některých ostrovech v Atlantiku, v bývalých koloniích Portugalců, ale také v Mexiku či Rusku.
Od roku 1983 je klášter svatého Jeronýma zapsán společně s Belémskou věží na seznamy organizace UNESCO. Pro moderní portugalské dějiny má velký význam. 1986 a třetí rozšíření Evropského společenství, resp. pozdější EU a přibrání Portugalska a Španělska. Hádejte, kde se konal oficiální ceremoniál? A 13. prosince 2007 byla přímo v klášteře podepsána Lisabonská smlouva, dokument, kolem nějž probíhala řada velkých diskuzí.
A jak to vlastně vypadá v interiéru?
Ve zdech kláštera jsou pohřbeny významné osobnosti portugalských dějin, kromě Manuela I. nebo Vasco da Gamy jsou zde i literáti nebo zástupci různých šlechtických rodů. Západní křídlo vás nechá symbolicky nahlédnout do světa námořníků, velké muzeum poukáže nejen na úspěchy portugalské mořeplavby. Součástí celého komplexu je i národní archeologické muzeum, největší svého druhu v Portugalsku, které bylo založeno na samém začátku 20. věku. Busty z antického období, ale také zlatý nákrčník z doby bronzové, zkrátka – nechte si chutnat!
Šestice pětadvacet metrů vysokých sloupů ozdobených květinovými motivy, oltáře v manuelském stylu ze 16. a 17. století, to je jen malá ochutnávka nádhery, která na vás čeká v interiéru kláštera. Když se najde nová cesta do Indie, poněkud méně komplikovaná a díky námořní dopravě úspornější, musí se takový objev oslavit. A právě klášter svatého Jeronýma je stavbou, která na tuto událost přímo odkazuje. Stavba velmi drahá, co se protáhla na sto let, a to i kvůli smrti krále Manuela I. Velikého.
Památník objevitelů vás také okouzlí
Mimochodem, pokud se zajímáte o námořní plavby portugalské zlaté éry, určitě nesmíte minout Památník objevitelů, další nádheru, s níž se lze setkat v Lisabonu. Třímilionové město nabídne i proslulou čtvrť Alfama, hrad svatého Jiří a také několik sportovních svatostánků, jimž dominuje Estádio da Luz, místo, kde hrává svá domácí utkání slovutná Benfica Lisabon.
Marek Kos | 28.4.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
13,0°C
|
Předpověď počasí |