Lisabon, hlavní město Portugalska
Portugalské hlavní město Lisabon obývá asi půl milionu obyvatel. Tři z deseti milionů obyvatel celé země potom obklopují metropoli ve formě rozsáhlé aglomerace, která obklopuje oficiální území uznávané jako hlavní město. De facto se však jedná jen o širší historické centrum. Lisabon, nejzápadnější hlavní město v Evropě, leží na západním pobřeží Portugalska na pravém břehu řeky Tajo, která zde ústí do Atlantického oceánu.
Lisabon je rozdělen do poměrně vysokého počtu městských částí, celkem 53 tzv. fregusií (neboli farností). Jedná se o více či méně historické oblasti, z nichž některé se těší velkému zájmu turistů právě díky své historické hodnotě. Připomeňme, že Portugalsko bylo v minulosti námořní velmocí a pravlastí zámořských objevů – pocházejí odtud velikáni jako Vasco da Gama (cestoval do Indie) nebo Fernao de Magalhaes, který jako první obeplul zeměkouli. Připomínky některých významných historických událostí jsou v Lisabonu dodnes patrné například ve formě každoročních slavností či turistických akcí.
Ve čtvrti Belém (stejnojmenné město mimochodem leží i v Jižní Americe, o jejíž kolonizaci se Portugalci významně zasloužili) leží dvě památky zapsané na seznam historického a kulturního dědictví UNESCO. Jde například o klášter řádu sv. Jeronýma, Moistero dos Jeronimos, který byl založen na počátku šestnáctého století na počest jedné úspěšně dokončené indické da Gamovy výpravy. Další belémskou zajímavostí je třeba opevněná věž Torre de Belem, která od počátku šestnáctého století slouží jako jeden z prvků obranného systému města. Dnes již tuto funkci pochopitelně neplní, stále však představuje jeden ze symbolů města.
Dalších zajímavých a atraktivních míst je v Lisabonu ještě celá řada. Pro milovníky přírody připomeňme třeba Oceanarium, kde můžete nahlédnout do světa mořských hlubin a stanout takřka tvář v tvář s úctyhodným množstvím mořských živočichů v jejich přirozeném prostředí. Hrad sv. Jiří, tedy Castelo de Sao Jorge, představuje dominantu nejstarší městské části, Alfamy. Byl založen již kolem roku 1300 a postupně se rozrůstal. Z původního hradiště se později stala maurská královská rezidence. Hrad leží na nejvyšším bodě ve městě (což nicméně není žádná závratná výška, Lisabon se totiž rozkládá ve výšce 28 – 130 metrů nad mořem).
Relativně novější městskou částí je potom Baixa, která vznikla teprve v polovině osmnáctého století, kdy území Portugalska zdevastovalo ničivé zemětřesení. Jeho následky pocítily i jiné stavby a mnoho z nich bylo poničeno a následně přestavěno.
Etapa moderní přestavby Lisabon „zachvátila“ v devatenáctém století, kdy bylo město významně rozšířeno po architektonické i společenské stránce a rozrostlo se rovněž z hlediska územního. Založení se dočkalo několik kulturních institucí nebo třeba nádherných, dodnes k odpočinku lákajících městských parků.
Až se budete do Portugalska chystat, rozhodně byste si však neměli nechat ujít i další zajímavá místa, která jsou v této pozoruhodné zemi k vidění. Je škoda, že zatím zůstává spíš v pozadí zájmu českých návštěvníků. Nedocenění Portugalsko totiž nabízí nádherné písečné pláže, originální portské víno, šťavnaté pomeranče nebo tradiční vesnický život a tradice. Ve městech to v noci žije, zatímco přes den si místní užívají siestu na pláži obklopeni rozkvetlou středomořskou flórou.
Zhruba dvě třetiny ze třiceti tisíc Čechů, kteří do Portugalska ročně zamíří, si za svůj cíl zvolí Madeiru – ostrov náležející k portugalské pevnině, který sice rozhodně stojí za návštěvu, ale neměli byste ve svých ambicích zůstat příliš skromní a nechat se uspokojit samotným ostrovem. Při zpáteční cestě se zastavte třeba ve zmíněném Lisabonu a nechte se okouzlit romantikou a gastronomií, které Portugalsko poskytuje.
Marek Kos | 14.11.2016
Aktuální počasí v destinaci
|
13,8°C
|
Předpověď počasí |