Porto: co vidět, dělat a pít v tomto úchvatném městě

Porto (Portugalsko)
Porto (Portugalsko)

Porto je druhé největší město Portugalska a jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst na Pyrenejském poloostrově. Je známé svou bohatou historií, architekturou, kulturou a samozřejmě portským vínem. Pokud hledáte zajímavý a působivý cíl pro svou cestu, Porto vás určitě nezklame. V tomto článku vám představíme některé z nejzajímavějších aspektů tohoto města a dáme vám tipy, co vidět a ochutnat.

Kde se Porto nachází?

Porto se nachází na severu Portugalska, v ústí řeky Douro do Atlantského oceánu. Má přibližně 240 tisíc obyvatel a je hlavním městem stejnojmenného distriktu. Je vzdáleno asi 280 km od Lisabonu, hlavního města Portugalska. Porto je součástí rozsáhlé metropolitní oblasti, která zahrnuje i sousední města jako Vila Nova de Gaia, Matosinhos nebo Gondomar.

Jaká je historie Porta?

Porto má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do dob keltských osad na břehu řeky Douro. V době římské nadvlády se zde vyvinul důležitý obchodní přístav s názvem Portus Cale, který dal později jméno celému Portugalsku. V raném středověku bylo Porto pod vládou Vizigótů a poté Maurů, než bylo dobyto křesťanskými vojsky v 9. století. V 12. století se stalo hlavním městem hrabství Portucalense, které se postupně osamostatnilo od Leónu a Kastilie a stalo se základem portugalského království.

Porto hrálo důležitou roli v portugalských dějinách jako centrum obchodu, námořního objevování a odporu proti cizím nadvládám. V 14. století se zde narodil princ Jindřich Mořeplavec, který inicioval éru portugalských objevitelských plaveb po Africe a Asii. V 15. a 16. století zažilo Porto období rozkvětu díky obchodu s kořením, cukrem a otroky z kolonií. V 17. století podporovalo Porto povstání proti španělské nadvládě za dosažení portugalské nezávislosti. V 18. století se rozvinul export portského vína, který přinesl městu bohatství a prestiž.

V 19. století bylo Porto svědkem napoleonských válek, liberální revoluce a občanské války mezi absolutisty a konstitucionalisty. V 20. století prošlo Porto procesem industrializace, urbanizace a modernizace, ale také čelilo sociálním problémům jako chudoba, nezaměstnanost a emigrace. V roce 1996 bylo historické jádro Porta prohlášeno světovým dědictvím UNESCO.

Co vidět a dělat v Portu?

Porto nabízí mnoho zajímavých a působivých míst a aktivit pro návštěvníky. Zde je náš výběr některých z nich:

Procházka po Ribeiře

Ribeira je nejstarší a nejmalebnější čtvrť Porta, která se rozkládá podél břehu řeky Douro. Je plná barevných domů, úzkých uliček, starobylých kostelů a živých kaváren a restaurací. Zde si můžete vychutnat atmosféru města, obdivovat výhled na most Luís I a navštívit tradiční tržiště Bolhão.

Návštěva portských sklepů

Portské víno je slavným produktem Porta a jeho okolí. Je to silné a sladké víno, které se vyrábí z hroznů pěstovaných v údolí Douro a zraje v dřevěných sudech v sklepech na protějším břehu řeky v městě Vila Nova de Gaia. Zde si můžete prohlédnout různé portské značky, jako jsou Sandeman, Graham’s nebo Taylor’s, dozvědět se o historii a procesu výroby portského vína a samozřejmě ochutnat různé druhy tohoto lahodného nápoje.

Obdivovat umění v Serralves

Serralves je komplex, který zahrnuje muzeum současného umění, art deco vilu a rozlehlý park se sochami. Muzeum je jedním z nejnavštěvovanějších kulturních institucí v Portugalsku a nabízí stálou i dočasnou expozici děl portugalských i mezinárodních umělců. Vila je ukázkou luxusního stylu života portugalské smetánky ve 20. století a park je ideálním místem pro relaxaci mezi květinami, stromy a jezírky.

Prohlédnout si knihovnu Lello

Knihovna Lello je jednou z nejkrásnějších knihoven na světě a jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Porta. Byla postavena v roce 1906 ve stylu novogotiky a secese a její interiér je zdoben dřevem, sklem a bronzem. Knihovna má bohatou sbírku knih z různých oborů a žánrů, ale také sloužila jako inspirace pro spisovatele jako byla J.K. Rowlingová, autorka Harryho Pottera.

Užijte si rozhled z věže Clérigos

Věž Clérigos je nejvyšší stavbou Porta a jedním z jeho symbolů. Byla postavena v 18. století podle návrhu italského architekta Nicolau Nasoniho jako součást kostela Clérigos. Vysoká je 76 metrů a má 225 schodů, které vedou k vyhlídkové plošině s úžasným panoramatickým pohledem na celé město. V kostele si můžete prohlédnout barokní interiér zdobený zlatem a dřevem.

Co je portské víno a jak se pije?

Portské víno je charakteristickým vínem Portugalska, které se produkuje v regionu Douro. Je to sladké a aromatické víno, které se obohatí přidáním alkoholu z hroznů do fermentujícího vína. Portské víno se hlavně pije jako dezertní víno, ale nabízí i suché, polosuché a bílé možnosti.

Portské víno se dělí do několika kategorií podle stylu a stáří. Mezi nejznámější patří:

Ruby: je to nejjednodušší a nejlevnější typ portského vína, který se lahvuje po dvou až třech letech zrání v sudech. Má tmavou rubínovou barvu, intenzivní ovocnou chuť a vysoký obsah alkoholu (obvykle kolem 20 %).

Tawny: je to portské víno, které zraje déle v sudech (čtyři až šest let) a získává světlejší barvu, ořechovou chuť a nižší obsah alkoholu (obvykle kolem 18 %). Existují i starší tawny označené jako 10, 20, 30 nebo 40 let podle průměrného stáří vín použitých ve směsi.

White: je to portské víno vyrobené ze světlých hroznů, které se lahvuje po jednom až třech letech zrání v sudech. Má světle žlutou barvu, květinovou nebo citrusovou chuť a různý stupeň sladkosti (od suchého po velmi sladké). Je populární jako aperitiv nebo jako součást koktejlů.

Rosé: je to portské víno vyrobené z červených hroznů, které se krátce maceruje na slupkách a potom se rychle lahvuje. Má růžovou barvu, jahodovou nebo malinovou chuť a mírnou sladkost. Je vhodné jako letní osvěžení nebo jako základ pro míchané nápoje.

Vintage: je to nejkvalitnější a nejdražší typ portského vína, který se vyrábí pouze v nejlepších ročnících z vybraných hroznů. Zraje pouze dva roky v sudech a potom se lahvuje bez filtrace. Má hlubokou tmavou barvu, komplexní ovocnou a kořenitou chuť a velký potenciál stárnutí (až desítky let). Před podáváním je třeba ho dekantovat, aby se oddělily usazeniny.

Portské víno se obvykle podává chlazené (asi 12 °C pro bílé a rosé, asi 16 °C pro ruby a tawny) v malých skleničkách o objemu asi 85 ml. Doporučuje se pít ho pomalu a vychutnat si jeho aroma a chuť. Portské víno dobře ladí s různými druhy sýrů, čokolády, ořechů, sušeného ovoce nebo dezertů jako je pudink, koláč nebo crème brûlée.

Porto je město plné kouzla, historie a chuti. Je to ideální destinace pro milovníky cestování, kteří chtějí objevit jeho kulturní a gastronomické bohatství. Porto vás okouzlí svou architekturou, uměním, portským vínem a přátelskou atmosférou. Doufáme, že vám tento článek pomohl získat představu o tom, co vás v Portu čeká a co byste si neměli nechat ujít. Přejeme vám příjemnou cestu a dobrou chuť!

Booking.com