Porto Moniz je jednou z nejstarších obcí na Madeiře

Porto Moniz (ostrov Madeira - Portugalsko)
Porto Moniz (ostrov Madeira - Portugalsko)

Porto Moniz je jedním z nejkrásnějších míst celé Madeiry. Malé přístavní město (dnes tu žije přibližně na tři tisíce stálých obyvatel) na severozápadě ostrova má pro turisty hned několik zajímavých překvapení. Jedná se mimochodem i o jednu z vůbec nejstarších obcí Madeiry, která byla v roce 1574 pojmenována po slavném Francisi Monizovi. Dříve se tu říkalo jen tak pro zajímavost Ponta do Tristao.

 TIP   Více fotografií z Porto Moniz si můžete prohlédnout v příspěvku "Fotogalerie z Porto Moniz na Madeiře"

Pro turisty bude asi nejúchvatnější atrakcí místní vodní svět – Aquário da Madeira, jenž se nachází v malé pevnosti Forte Sao Joao Baptista z 18. století. Obří akvária dokumentují bohatý podmořský svět v okolí Madeiry a přijdou určitě vhod všem, kteří nemají zrovna moc rádi potápění (ale pokud máte vodu opravdu rádi, nebojte se, místní pláž je nepochybně hodně atraktivní). V neposlední řadě je tu i jedna restaurace s hodně futuristicky laděným slunečníkem.

Milovníci sakrálních památek by si neměli nechat ujít návštěvu dvou tamních kostelů. V dresu vrcholného baroka je postaven kostel Iglesia Matriz ze 17. století, nicméně kostel Santa Maria Madalena do Mar spatřil světlo světa již v roce 1471 – a je tedy jednou z vůbec nejstarších staveb svého druhu na celé Madeiře.

Nenechte si ale ujít ani místní muzeum – Ciencia Viva. To je zde „teprve“ od roku 2004, jedná se o muzeum dokonale interaktivní, doslova by se chtělo říct, že se zde drží jediného hesla – škola hrou! Budete cestovat časem, prohlížet si vzácné rostliny nebo knihtisky, dozvíte se i mnoho zajímavého o historii vesmíru. Sečteno a podtrženo, dá se tu strávit klidně celé odpoledne… A kam se můžete vydat dál? Jestli jste si opravdu důkladně prošli všechno zajímavé v rámci Funchalu, z Porto Moniz vede cesta třeba do Sao Vicente. A proč třeba nenavštívit trochu místní historie – skanzen Santana?

Aktualizace 21.11.2020
Booking.com