Madeirské přístavní město Canical

Canical (ostrov Madeira - Portugalsko)
Canical (ostrov Madeira - Portugalsko)

Nedaleko Ponta de Sao Lourenco a Desertas, na východní části ostrova Madeira, se nachází maličké přístavní město Canical. První zmínky osídlení pocházejí z konce patnáctého století (to tu ale ještě nežilo dohromady ani deset lidí), dnes tu žijí přibližně čtyři tisíce stálých obyvatel. Do Canicalu se dostanete celkem snadno, stačí využít silnici z Machica (nebo starou silnici z Pico do Facho, pokud dáváte přednost absolutnímu klidu, bude to ale trošku méně pohodlné).

Canical (ostrov Madeira - Portugalsko)

Dříve se tu lovily dokonce i velryby – to dnes už ale naštěstí neplatí (s něčím podobným se přestalo už před více než třiceti lety). Ročně tu našlo smrt třeba i dvě stě velryb, prohlédnout si zde můžete i muzeum věnované právě velrybářům a jejich práci. Asi nikoho nepřekvapí, že zrovna tady se natáčel slavný film Moby Dick, který v roce 1956 režíroval John Huston. Třetí týden v září se tu také koná rybářský festival, pokud máte zájem o skutečně kuriózní zážitek. Tak trochu tento festival souvisí i s legendou – skupina rybářů přežila ztroskotání své lodi a slíbila vystavět kapli Panně Marii. Na jejich památku se uspořádá obrovský průvod, který hraje všemi barvami a je jediný svého druhu na celé Madeiře – bohužel.

Canical (ostrov Madeira - Portugalsko)

Canicalu najdete také vůbec jedinou pískovou pláž (jmenuje se Prainha) na celé Madeiře. I když je pravda, že ten zvláštní černý písek úplně ke koupání a opalování asi tak úplně nevyzývá. Zájemci o sakrální architekturu ale také nepřijdou zkrátka. Kostel svatého Šebestiána, nově vystavěný v polovině osmnáctého století (předchozí byl zničen zemětřesením) se může pyšnit manýristickými designovými prvky. Návštěvníky tohoto svatostánku určitě zaujme hlavně ozdobný dřevěný strop. Prohlédnout si můžete i zdejší maják (Farol da Ponta de Sao Lourenco), který byl otevřen v roce 1870.

Booking.com