Nepřehlédnutelný památník Altare della Patria v Římě

Altare della Patria v Římě (Itálie)
Altare della Patria v Římě (Itálie)

Kdo se trochu zajímá o historii, ten ví, že v lidských dějinách není nouze o významné osobnosti mimořádně přesvědčených o vlastní důležitosti.  Do našich dní se nám tak zachovaly nejrůznější monumenty vystavěné na podnět těchto lidí právě za účelem oslavy vlastní výjimečnosti, případně zásluh, které pro svou zemi během života či vlády udělali. Taková mauzolea, památníky a paláce najdeme snad v každé zemi na světě. A není o ně nouze ani ve „věčném městě“, tedy italské metropoli Římu.

Co Ital, to názor

Možná již tušíte, jakou stavbu máme na mysli. Pokud jste již někdy Řím navštívili, pak víte, že z většiny míst ve městě ji nelze přehlédnout – jde o památník Viktora Emanuela II., jeden z největších památníků v celé Itálii vůbec. Stavba je to natolik výrazná, že se mezi Římany snad nenajde nikdo, kdo by si na ni nevytvořil alespoň nějaký názor. A tak se vedle obdivovatelů monumentální architektury (vždyť rozměry budovy dosahují úctyhodných 135 metrů na délku a 130 metrů na šířku) setkáme i s Italy, kteří budovu posměšně nazývají „psacím strojem“ nebo „falešnými zuby Říma“. Důvodem je nepřehlédnutelná řada desítek antických sloupů lemující čelní stěnu celého památníku jako upomínka na antickou architekturu, kterou lze naživo spatřit například jen o pár set metrů dál v ruinách bývalého Fora Romana.

Král, který se zasloužil o sjednocení Itálie

O Italech možná není známo, že by byli kdovíjací vlastenci, sjednocení Itálie na konci 19. století však zůstává historicky významným milníkem, o kterém se učí děti již na základní škole. A právě symbolem této události je zmiňovaný památník, postavený v letech 1885-1911. Připomíná osobnost panovníka Viktora Emanuela II., který se o sjednocení země zasloužil patrně vůbec nejvíce (nutno však podotknout, že zahájení stavby se již nedožil, neboť zemřel již v roce 1878). Jeho bronzová jezdecká socha zdobí nepřehlédnutelný podstavec před vchodem. V prostorách památníku potom nalezneme například hrob neznámého vojína, který padl v první světové válce – tzv. Altare della Patria.

Které další zajímavosti v Římě nesmíte vynechat?

Řím je město, na jehož prohlídku potřebujete několik dní. Ne vždy máme takový komfort, že máme dostatek času pro poznávání jednoho místa. Proto jsme pro vás připravili "seznam" památek a míst, které byste neměli nechat bez povšimnutí. Pokud jsme na něco zapomněli, budeme rádi, když nám napíšete do diskuse.

Aktualizace 30.1.2021
Booking.com