Rijeka je třetím největším městem Chorvatska
Rijeka je moderním městem s jedním z největších přístavů Jaderského moře. V současnosti má více než sto tisíc obyvatel a právem jí tak patří titul třetího největšího města dnešního Chorvatska, hned po Záhřebu a Splitu. Samotný název Rijeka je obdobný našemu výrazu „řeka“, nakonec italský výraz „fiume“ či latinské „flumen“ je také tak trochu do očí bijící.
Osídlení Rijeky se datuje už do neolitu, menší město zde vzniklo za časů prvního římského císaře Augusta. Postupně tudy prošli v běhu staletí Ostrogóti, Avaři a další nájezdníci, v temném středověku sloužilo město jako majestátní pevnost. Zajímavostí je určitě i to, že patronem města byl zvolen už ve čtvrtém století svatý Vít (Vid). Rijeka takového ochránce kvůli neustálým nájezdům zvenčí zkrátka potřebovala.
Ve třináctém století se Rijeka podobně jako Split stala královským městem, o čtyři staletí později se jí dostalo titulu svobodného přístavu. V meziválečných letech se také muselo město rozdělit mezi Itálii a Jugoslávii.
V Rijece si můžete prohlédnout například barokní chrám sv. Víta, jenž patřil dlouhá léta pod správu místních jezuitů, budovu Národního divadla (inu, stejně jako v Záhřebu a Splitu), poměrně skrovné pozůstatky po někdejším antickém osídlení (pokud nepočítáme takzvanou Starou bránu) nebo typické úzké uličky, které ještě pamatují středověkou éru města. Mimochodem, o Staré bráně z dob starého Říma se rojily pověsti, že ji snad nechal zbudovat císař Claudius Gothicus coby triumfální památník své éry, ale nakonec se zjistilo, že jde „jen“ o stavební akt velení místní vojenské posádky v době pozdní antiky.
Ptáte se na další zajímavé památky? Nad mořem na kopci Trsat najdete svatyni Panny Marie Trsatské, která měla za úkol chránit námořníky a jiné poutníky. V Rijece ale najdete například i Palác Adria (opět, podobně jako v Praze), který byl vystavěn v roce 1897 díky americké a uherské finanční pomoci.
Marek Kos | 19.2.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
17,4°C
|
Předpověď počasí |